Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie uzavřely ztrátový květen výrazným poklesem
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie uzavřely ztrátový květen výrazným poklesem

Páteční ztráta indexu S&P 500 hlubší než 1,3 % prohloubila týdenní pokles na 2,62 %. Květnový propad o 6,6 % vrátil letošní výkonnost trhu do běžnějších mezí.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

Index S&P 500 prolomil support 2 800 a na konci týdne jako nůž máslem projel i linií 200denního klouzavého průměru. To změnilo nastavení denního grafu. Index klesá a lokální vrcholy jsou stále nižší. Páteční propad (reakce na hrozbu zavedení cel ze strany USA na dovoz z Mexika) ale proběhl jen za průměrného objemu obchodů, zatím tedy nezačala klasická panika.

Záchytné body pro index jsou z technického hlediska a v pásmu 2 650 až 2 700. Aktuálně je S&P 500 na úrovni ze začátku února a začátku března. Hladina 2 800 se stala nejbližší podstatnější rezistencí.

Recese a trhy: Hodí centrální banky ručník do ringu?
Zapomeňte na obchodní války, Trumpovy twitterové výlevy, situaci na Blízkém východě a další geopolitická rizika. Hlavním tržním příběhem současnosti je blížící se recese, varuje letitý věštec dalšího velkého kolapsu na finančních trzích Graham Summers, hlavní stratég Phoenix Capital Research. Jeho zájem prodat jakousi zaručenou strategii, s níž lze vydělat na příštích propadech cen, ponechme stranou a podívejme se, jak argumentuje.

VIX

Index volatility VIX v týdnu stoupl nad 18. Ačkoli tato úroveň není nijak extrémní, na grafu se formuje růstový trend, což je pro akcie negativní signál.

Závěr

Po několika týdenních červených svíčkách v řadě by mohl přijít nápravný protipohyb. Ten ale nebude znamenat rychlý návrat k maximům, a tak nepůjde ani o signál k dalším nákupům. Trh je sice aktuálně přeprodaný, katalyzátorem pro výraznější růst by ale bylo nejspíše jen uklidnění v mezinárodním obchodu (dohoda USA s Čínou), a k tomu se podle všeho neschyluje.

Jeremy Siegel: Trump má dva dobré důvody k dohodě s Čínou
Americký prezident Donald Trump si nemůže dovolit neuzavřít obchodní dohodu s Čínou. Blíží se totiž volby a za rok by horší stav ekonomiky a slabší akciový trh byly překážkou pro jeho znovuzvolení. Trh chce řešení, obchodní válka mu nevyhovuje, říká profesor Jeremy Siegel z Wharton School při University of Pennsylvania.