Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie ztrácely, index S&P 500 ale poklesům odolal
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie ztrácely, index S&P 500 ale poklesům odolal

Úterní pokles indexu S&P 500 se zastavil na 200denním klouzavém průměru, ve středu pak benchmark tuto úroveň ještě otestoval. Po dalších dvou dnech se ale index největších amerických firem vrátil na hodnotu z předchozího týdne (-0,01 %), ačkoli Dow (-0,62 %) i Nasdaq Composite (-0,37 %) ztrácely.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

Prolomení ani testování hladiny 2 700 se nekonalo. Pozitivní pro další výhled bude zavírací cena a její potvrzení nad klesající trendovou linií. Poté zřejmě dojde k zaplnění cenového odskoku na 2 750 a šance na další posilování akcií se výrazně zvýší. Index S&P 500 ale zůstává v rozpětí 2 590 až 2 700 a pod klesající trendovou linií, což znamená střednědobě nepříznivý výhled.

Americké akcie: Tři grafy, které si zaslouží pozornost
V prvním čtvrtletí došlo (nejen) na americkém akciovém trhu k první korekci po několika kvartálech. Podrobnější pohled na trh ukazuje, že to tentokrát možná opravdu je v něčem jiné.

VIX

Index volatility VIX je na nízkých hodnotách a drží se v rozpětí 15–20. Pro akcie by jeho vývoj mohl být pozitivním signálem.

Závěr

Situace je stejná jako před týdnem, index zůstává v pásmu 2 590 až 2 700. Obě linie jsou zesíleny klouzavými průměry a nad 2 700 číhá klesající trendová linie. Střednědobý výhled je spíše medvědí, což zatím nedokázala změnit ani úspěšná výsledková sezóna. Případné proražení supportu by nepochybně spustilo lavinu komentářů o potvrzení úsloví Sell in May and Go Away, těch ale bude bez ohledu na vývoj cen akcií stejně dost.

Sell in May and Go Away? Stará pravda, kterou (i letos) klidně ignorujte
Americké akcie dosahují od začátku května do konce října historicky výrazně horší výkonnosti než ve zbytku roku. Pro letošní ani žádný jiný konkrétní rok to ale vůbec nic neznamená.