Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci ani medvědi nevyužili šance k ovládnutí akciového trhu
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci ani medvědi nevyužili šance k ovládnutí akciového trhu

Ani uplynulý týden neodpověděl na otázku, jakým směrem se index S&P 500 vydá.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

Úterní proražení pod 2 700 a testování 50denního klouzavého průměru se do konce týdne změnilo na testování rezistence na 2 750. Index S&P 500 tedy pokračuje v úzkém rozpětí.

Graf ukazuje na remízu býků s medvědy, páteční dobrá ekonomická data by ale mohla ovlivnit vývoj v následujícím týdnu. Proto index pravděpodobně ověří pevnost odporu na 2 750. Tentokrát by mohlo dojít k proražení a dalšímu růstu k 2 800, od současné hodnoty o zhruba 2 %. I přes páteční optimismus a růst o více než procento byl ale objem obchodů podprůměrný.

Akcie: Kde že je ta party?
Ocenění amerických akcií je navzdory letošní korekci vysoce nadprůměrně, podle pesimističtějších komentátorů dokonce šílené. Ale šílenství investorů, které zkušenější z nich pamatují z období dvou předchozích nákupních mánií, stále nikde.

VIX

Index volatility VIX v úterý vyletěl výrazně výše, v dalším průběhu týdne ale zkorigoval níže a pro akcie vysílá nadále spíše pozitivní signál.

Závěr

Květen dopadl pro americké akcie ziskově, ačkoli jeho začátek investory vystrašil. Čeká se na prolomení hladiny odporu na 2 750 až 2 770 bodech indexu S&P 500 nebo klesající trendové čáry. Nadále platí, že trh je stabilizovaný, index je nad 200- i 50denním klouzavým průměrem. Denní graf je zatím v neutrálním nastavení, ale při uzavření nad 2 770 se změní na býčí.

Tržní a makroekonomické střípky šéfredaktora
První polovina roku 2018 mnohé investory zaskočila - volatilita vzrostla, akciové trhy klesly ze svých historických maxim, výnosy na dluhopisovém trhu rostou, geopolitická situace je nadále nepřehledná a řada centrálních bank postupně mění svoji politiku. Nahlédněte do mého osobního portfolia, které díky jeho skladbě prozatím příliš neměním.