Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci napravují únorové ztráty
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci napravují únorové ztráty

První březnový týden byl ve znamení růstu cen akcií, který akceleroval v pátek po zveřejnění silných dat z amerického trhu práce. Za celý týden index S&P 500 posílil o 3,54 %.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

Index S&P 500 v pátek zakončil obchodování nad maximem z konce února, které bylo po volatilním vývoji v posledních týdnech nejbližší rezistencí. Kurz se vyhoupl nad 50denní průměr, cena ještě ovšem nezaplnila mezeru, která vznikla při prudkém poklesu na začátku února.

Nejbližší rezistence by i proto měla být v okolí kulatých 2 800, nejbližší podporou je 50denní průměr, pod nímž následuje hladina 2 700, ke které směřuje spodní linie trojúhelníkové konsolidace po poslední korekci (horní linii index v pátek prorazil). Obchodníky by ale neměl zaskočit ani případný pokles v duchu rozkolísanosti posledních týdnů.

VIX

Index volatility má za sebou celkem šest dnů poklesu a je na úrovni, která by před dvěma lety byla považována za jasný býčí signál pro americké akcie. Za týden odepsal přes čtvrtinu hodnoty a v pátek uzavřel pod minimem z konce února i 50denním průměrem. Po případném potvrzení pozitivního vývoje zkraje týdne by mohl zamířit ještě níže, obchodování okolo úrovně 15 bodů by ale po turbulencích v posledních šesti týdnech také nebylo vyloženě negativní.

Závěr

Chystaná cla na dovoz oceli a hliníku dostala rovnou s oficiálním oznámením první výjimky (Kanada, Mexiko), o další chce jednat Evropská unie. Politika Trumpovy administrativy je nadále vnímána jako riziko oběma směry. Na geopolitické scéně vyvstává opatrný optimismus v tématu jaderného programu KLDR, která je ochotna jednat o jeho zmrazení.

Data z ekonomiky jsou nadále převážně pozitivní a býci by se o ně rádi opřeli, nejsilnější slovo ale nejspíše bude mít Fed a jeho plány na zpřísňování měnové politiky ve světle vyšších výnosů dluhopisů a očekávaných (byť zatím stále nenaplněných) výraznějších inflačních tlaků. Silné údaje z trhu práce vyvolaly v pátek silný optimismus, paradoxně možná i díky nadále pomalému růstu mezd. Bez jejich zvyšování by americké ekonomice poháněné osobními výdaji přehřátí spotřebitelských cen hrozit nemělo.