Týden na trzích podle burzovních grafů: Býčí párty pokračuje, index S&P 500 posouvá rekordy
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býčí párty pokračuje, index S&P 500 posouvá rekordy

Index S&P 500 po celý uplynulý týden poměrně stabilně rostl a navyšoval historická maxima. Celkově za pět obchodních dnů posílil o 3,26 %.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

V předchozím týdnu index S&P 500 překonal únorový rekord a uzavřel těsně pod 3 400. V uplynulém týdnu maxima dále navyšoval a překonal hladinu 3 500. Býčí i týdenní graf jsou v býčím nastavení, kurz je nad klouzavými průměry, přičemž 50denní ukazatel je nad 200denním.

Nejbližší support by mohl být na 3 400, tedy týden starém maximu. Je ovšem ještě potřeba tuto hladinu potvrdit otestováním shora. Důležitá podpora je na 3 200, tu index otestoval během července. Rezistence není určená, korekce by ale vzhledem k překoupenosti akcií (RSI blízko 80) neměla nikoho překvapit.

Shortaři na americkém akciovém trhu skládají zbraně
Současná rally na akciovém trhu se zdá být neohrozitelná, což podtrhuje i také rekordně nízké procento pozic spekulujících na pokles cen. Takzvaný short interest, což je procento akcií, které byly prodány nakrátko, ale dosud nebyly dokoupeny, je na historickém minimu.

VIX

Index volatility VIX obvykle při propadech cen akcií rychle roste a naopak. V současnosti nicméně během posilování akcií VIX prakticky neklesá a drží se nad svým historickým průměrem. I tak ale pro akcie vysílá spíše pozitivní signál.

Závěr

Na americkém akciovém trhu mají nyní býci zjevně převahu. Silným týdenním růstem se posunul zisk indexu S&P 500 za rok 2020 nad 8 %. Zotavení z únorového a březnového propadu proběhlo extrémně rychle a investoři (zatím) necítí potřebu zajišťovat se opcemi. Denní graf je v silném růstovém trendu, překoupenost je ale neoddiskutovatelná. Září bývá velice volatilní, růst již trvá řadu měsíců, a tak se nabízí scénář poměrně brzkého testování podpory na 3 200.

Výhoda pro dlouhodobé investory: Distribuce rizika a výnosu na akciovém trhu není rovnoměrná
V letech 1928-2019 americký akciový index S&P 500 (a jeho dopočítaný model v době, kdy ještě neexistoval) v rámci kalendářních let oslabil ve 26 případech z 92. Zhruba 72 % kalendářních roků tedy zakončil v zisku. Akciový trh v USA zkrátka většinou sílí, ale není to žádné pravidlo. Je nicméně příjemné vědět, že téměř tři čtvrtiny uplynulých let byly pro akcie (nominálně, tedy bez zohlednění inflace) ziskové.