Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci posunuli americký akciový trh na dohled rekordů
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci posunuli americký akciový trh na dohled rekordů

Index S&P 500 za týden posílil o 0,96 %, je poblíž historických maxim a opakovaně uzavřel nad 3 000.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

Index S&P 500 se po měsíčním setrvání v pásmu 2 800 až 2 950 před týdnem vrátil na toto rozpětí. Rychle překonal i psychologicky zajímavou hranici 3 000 a aktuálně je pod poslední zřetelnou rezistencí. Prolomení nad 3 000 doprovázel i nadprůměrný objem obchodů.

Dokud index setrvá nad nejbližším supportem 2 940 až 2 950, denní graf zůstane v býčím nastavení. 50denní klouzavý průměr je na supportu 2 950. V nejbližších dnech pravděpodobně dojde k testování maxim okolo 3 025.

Další válka? Aktivní správa proti indexům
Světovými i českými médii před časem prolétla zpráva o tom, že novou krizi může způsob bublina na trhu s indexovými fondy a ETF. Zastánci aktivní správy mají radost, zastánci pasivních strategií se bouří. Kdo má pravdu?

VIX

Index volatility VIX je pod 15. Za týden klesl zhruba o 8,5 % a pro akcie vysílá býčí signál.

Závěr

Akciový výhled zůstává býčí. Všechny tři hlavní indexy za týden posílily, S&P 500 je 0,5 % pod maximem a momentum z předchozího týdne funguje. Uvidíme, zda jej americký twittrezident bude ochoten zachovat i po zasedání FOMC, který podle trhu doručí "pouze" snížení sazeb o 25 bazických bodů.

FAAMG: Akcie největších amerických firem jako valuační úlet
Mezi nejpopulárnější akcie v držení velkých institucionálních i drobných investorů již delší dobu patří největší americké technologické společnosti, konkrétně Microsoft, Alphabet, Amazon, Facebook a Apple. Jsou to zároveň veřejně obchodované společnosti s největší tržní kapitalizací na světě. Z hlediska ocenění jsou tyto tituly mimo veškeré standardy, například ty, jež popisuje legenda hodnotového investování Benjamin Graham v knize Inteligentní investor.
Nízké sazby jsou novým normálem západního světa, shodují se experti
Nízké (nikoli záporné) sazby jsou novým normálem, na kterém se ani v nekrizových dobách nejspíše nebude mnoho měnit. Pro investory to znamená nutnost hledání kladného výnosu většinou jinde než na trhu se státními dluhopisy. Česko je v tomto směru v současnosti jednou z výjimek. I o tom debatovali v rámci premiérového dílu nového cyklu ABCD investora Petr Koblic, generální ředitel BCPP, a Lukáš Vácha, člen představenstva Conseq Investment Management.