Týden na trzích podle burzovních grafů: Fed nenadchl a Trump zaúřadoval, index S&P 500 oslabil nejvíce od prosince
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Fed nenadchl a Trump zaúřadoval, index S&P 500 oslabil nejvíce od prosince

Index S&P 500 zaznamenal nejhlubší týdenní ztrátu v letošním roce, konkrétně 3,10 %. Vracejí se medvědi do hry?

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

Index S&P 500 po delší době nabral jasnější směr. Po pro trhy příliš jestřábím vyjádření šéfa Fedu Jeromea Powella po zasedání FOMC se na trhy sice ve čtvrtek dočasně vrátil optimismus, ten ale rychle zchladil prezident Donald Trump. Ten oznámil nová cla na dovoz čínského zboží, což poslalo indexy do volného pádu.

S&P 500 ve středu prolomil support na 3 000, následně během divokého čtvrtka klesl dočasně pod 2 950, ale nakonec uzavřel výše. Páteční pokles dostal do hry dokonce i hladinu 2 900, index nakonec uzavřel lehce nad 50denním klouzavým průměrem. Nejbližší support je tak nyní na psychologicky podstatné úrovni 2 900.

USA vs. Čína: Souboj dvou těžkých ekonomických vah
Spojené státy se již zhruba 140 let mohou chlubit tím, že jsou největší ekonomikou světa. Na globálním HDP se podílejí více než pětinou. V posledních letech jim ale stále silněji šlape na paty Čína, přičemž u ukazatele výkonu ekonomiky podle parity kupní síly je dokonce předběhla. Následující grafika shrnuje vše podstatné ze souboje dvou těžkých ekonomických vah.

VIX

Index volatility VIX se ve středu dostal na 16 a ve čtvrtek po oznámení nových cel stoupl poprvé od začátku června nad 19. V pátek intradenně překonal dokonce 20 bodů, ale přestože ceny akcií klesly, VIX se nakonec také mírně snížil. Za celý týden ale stoupl o zajímavých 44 %. Jeho graf se tedy mění, nezapomínejme ale, že se hodnota v podstatě pouze vrátila k dlouhodobému průměru.

Závěr

Pokračuje vyhlašování hospodářských výsledků firem a trhem zahýbalo nové vyhlášení cel ze strany Donalda Trumpa. Index S&P 500 se vrátil do pásma 2 900 až 3 000. Volatilita narostla, v pátek ale již navzdory snížení cen akcií mírně klesla.

Červenec skončil, historicky velice živé měsíce, tedy srpen a září, jsou tady. V následujícím týdnu bude pro akciové býky úspěchem již to, pokud se S&P 500 udrží nad 2 900. V opačném případě budou mít navrch medvědi a případné odrazy výše by mohly končit na stále nižších maximech.

(Další) varovný signál pro americké akcie. V letech 2000 a 2007 zafungoval perfektně
Jako kdyby to americký akciový býk, tolik nenáviděný a nedůvěryhodný, neměl dost těžké. Zatvrzelý skeptik, hedgeový manažer a bloger Jesse Felder vypozoroval varovný signál hned na několika na sobě nezávislých grafech.