Týden na trzích podle burzovních grafů: Frustrace medvědů pokračuje, na korekci zatím musejí zapomenout
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Frustrace medvědů pokračuje, na korekci zatím musejí zapomenout

Index S&P 500 za uplynulý týden zpevnil o 1,37 % a náznak korekce, který udával tón srpnovému obchodování, se zdá být odvrácen.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

Index S&P 500 se vrátil k rezistenci v pásmu 2 480 až 2 500. V úterý trh otevíral níže po další raketové provokaci ze strany KLDR, ale během dne nakonec dokázal posílit nad pondělní úroveň. Do konce týdne pak měli navrch býci, ve čtvrtek dokonce za nadprůměrného objemu obchodů.

Výhled je příznivější než v posledních dvou až třech týdnech. Index prolomil sestupnou trendovou linii, která se začala formovat nad klesajícími lokálními vrcholy. S&P 500 je nyní nad supportem 2 440 až 2 450 a nad 50denním klouzavým průměrem. Zdá se tedy, že kupci ožili. Býčí nastavení grafu zůstane v platnosti, dokud se benchmark bude držet nad 2 400.

VIX

Index volatility VIX sice v úterý vystoupal nad 14, ale v pátek již uzavřel pod 11 a pro akcie vysílá býčí signál.

Závěr

Katalyzátorem pozitivního vývoje cen akcií byla data z americké ekonomiky – růst HDP o 3 %, v polovině týdne pozitivní ADP report o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru (byť v pátek nebyl potvrzen daty o celkové nezaměstnanosti) – a oživení tématu daňové reformy. KLDR se v hlavních zprávách objevuje daleko častěji, než je investorům preferujícím klid příjemné, ale akciovou rally zatím vykolejit nedokázala.

První zářijový týden bude pro americký trh zkrácený o pondělní Labor Day, se kterým se pojí sezónní pattern. Význam obdobných kalendářních vzorců ale v posledních letech ustupuje do pozadí ve světle všeobecně optimistické nálady na trhu. Září je přitom pro americké akcie dlouhodobě velice nepříznivý měsíc. Potvrdí letošní podzim obecně nebezpečné pořekadlo "tentokrát je to jinak"?

Září jako nejhorší měsíc pro akcie? Podle tohoto grafu rozhodně
Rok se přehoupl do poslední třetiny, která pro akcie většinou končí příznivě. Září ale burzám zrovna nepřeje.