Týden na trzích podle burzovních grafů: Index S&P 500 dále roste. Odolá silná rezistence?
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Index S&P 500 dále roste. Odolá silná rezistence?

Americký akciový index S&P 500 za uplynulý týden posílil o 0,4 % a počtvrté od října testuje důležitou rezistenci.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

V pondělí se index S&P 500 během dne dostal nad 2 800 a po třech dnech mírných ztrát v pátek uzavřel nad touto hladinou (poprvé od začátku listopadu). Prolomení a závěrečná cena nad 2 820 by vyslaly silný nákupní signál a přeměnily denní graf indexu na býčí. Od října jde o čtvrté testování hladiny odporu na 2 800 až 2 820. Výsledkem by tentokrát mohl být vývoj do strany.

Akcie: Má zbytek světa Američanům co závidět?
Nedávno jsme psali o tom, zda jsou americké akciové trhy lepší než zbytek světa. Závěr byl takový, že v posledních 10 letech jsou na tom akcie v USA mnohem lépe než zbytek vyspělého akciového světa, ale zároveň jsou možná až příliš předražené. Nikdo přitom neví, jestli v budoucnu dojde k obratu, nebo jde o nový normál. Pokud bychom měli vycházet z historie, je možná načase se připravit na první možnost.

VIX

Index volatility VIX se za týden prakticky nikam neposunul. Je pod 14 a v sestupném trendu, a pro akcie tak vysílá býčí signál.

Závěr

V březnu 2000 splaskla internetová bublina. V březnu 2009 pak americké akcie zakončily propad provázející finanční krizi, do července se index S&P 500 posouval víceméně do strany, až poté se začal zvedat. Ano, je to již deset let.

Letošní únor se zapsal do burzovního almanachu pěkným růstem o 3,2 %. Od začátku roku je proto zhruba 12 % v plusu. To působí jako nebezpečně silný růst za tak krátkou dobu. Jaká bude reakce trhu na brexit, bude-li (a jaký)?

Proč mají USA a Čína větší motivaci uzavřít obchodní dohodu?
Ponechme pro tuto chvílí stranou možné skrývané důvody obchodních sporů Číny a USA (spekuluje se třeba o různých technologických hrozbách, špionáži, mocenské nerovnováze i ve spojitosti s Ruskem a podobně). Nad čistě hospodářskými důvody pro aktuálně vstřícnější postoj obou zemí k možné nové obchodní dohodě se zamýšlí David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.