Týden na trzích podle burzovních grafů: Index S&P 500 uzavřel na hranici podpory, je blízko letošních minim
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Index S&P 500 uzavřel na hranici podpory, je blízko letošních minim

Index S&P 500 si připsal druhou týdenní ztrátu v řadě, tentokrát odepsal 1,26 %. Snahy býků o udržení letošních mírných zisků vzaly zasvé ve čtvrtek a v pátek.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

Čtvrteční návrat z intradenních maxim předpověděl páteční směr vývoje cen na burze. Index S&P 500 uzavřel týden na 2 600, tedy na horní hranici pásma podpory, které je zespodu vymezeno letošními zavíracími minimy okolo 2 580.

Index tak nyní testuje support. Pokud hladina 2 600 ustojí tlak na prolomení, bude to potřetí za necelé dva měsíce. Index je 11 % pod maximem, medvědi mají navrch.

Americké akcie: Technický argument pro velké firmy
Na americkém akciovém trhu, konkrétně ve vztahu dvou sledovaných indexů, došlo k technickému zlomu. Podle Ariho Walda ze společnosti Oppenheimer to je signál, že by investoři měli dávat přednost akciím firem s velkou tržní kapitalizací.

VIX

Index volatility VIX byl před týdnem výše (23,23) než nyní (21,63). Nesleduje tak přesně celkem výrazné výkyvy cen akcií, naposledy to bylo patrné v pátek. Index strachu je tedy nejspíše zhruba na úrovni, na níž "má být".

Technický pohled na S&P 500: Dlouhodobý růstový trend trvá, krátkodobé trhliny jsou ale stále výraznější
Kdyby teď byl silvestr, americký akciový trh měřený indexem S&P 500 by si připsal mírně ztrátový rok. Mírný pokles (včetně dividend 1-2 %) by ale bylo možné relativně chápat jako katastrofu, byl by to totiž nejhorší rok za uplynulou dekádu.

Závěr

Přestože je polovina prosince, kdy americký akciový trh většinou posiluje, sledujeme spíše ztráty. V roce 2015 index S&P 500 v polovině prosince také byl v mínusu, ale dva nebo tři obchodní dny před Vánocemi se již nic nedělo. Index je na supportu, pomůže to alespoň k vánočnímu klidu na konci roku?

Akcie: Výnosovou křivku má smysl sledovat, ale tato inverze je varovnějším signálem
Investoři i ekonomové v poslední době řeší, zda bude inverzní výnosová křivka v USA předzvěstí recese. Podle některých je pokles ekonomiky na spadnutí, podle jiných situace zatím není tak špatná. Kdo má pravdu?