Týden na trzích podle burzovních grafů: Medvědí hody nekončí, americké akcie dále krvácejí
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Medvědí hody nekončí, americké akcie dále krvácejí

Americké akciové indexy mají za sebou nejhorší týden od finanční krize v roce 2008. Index S&P 500 odepsal 14,98 %.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

Uplynulý týden byl opět extrémně rozkolísaný, s drobnou výjimkou čtvrteční seance (pondělí -11,98 %, úterý +6,00 %, středa -5,18 %, čtvrtek +0,47 %, pátek -4,34 %). Paradoxně působí fakt, že se páteční ztráta ve světle uplynulých tří týdnů vlastně nejeví až tak hrozivě.

Index S&P 500 nejprve smazal své výrazné zisky z roku 2019, poté bez problémů klesl pod minima z rychlého poklesu v prosinci 2018, kde byl support (2 400). Index je momentálně na hodnotách z března 2017. Znamená to, že se akcie za pár týdnů vrátily o tři roky.

Současný vývoj je srovnáván s největšími propady v minulosti. Index S&P 500 je od maxim 32 %, v kulatém roce 2020 zatím odepisuje 29 %. Srovnání prognóz pro letošní rok s výsledkem může být letos po Vánocích velice zajímavé. Do té doby si všichni, kdo to ještě nestihli, mohou přečíst Černou labuť nebo Antifragilitu.

Jim Cramer: Kupujte akcie firem, bez kterých se nedá (ani v recesi) žít
V době, kdy trhy opakovaně za den ztrácejí pět nebo deset procent, přestává mít smysl investovat do celého akciového indexu. Tak totiž držíte v portfoliu jak vítěze, tak poražené, přičemž těch druhých je v tu chvíli výrazně více. Když se ekonomika zastavuje, má smysl vybírat tituly spojené s těmi nejnutnějšími lidskými potřebami. Ve vysílání CNBC to investorům vzkázal excentrický komentátor a investor Jim Cramer.
Zemětřesení na trzích: Nová doba, staré pravdy
Ropa za třicet dolarů za barel a nějaké drobné, výnosová křivka v USA pod jedním procentem, denní pohyby akciových indexů o deset procent. Poslední týdny na světových trzích jsou hodně divoké a finanční poradci mají plné ruce práce s uklidňováním té části klientů, která má peníze (i) na finančních trzích. Některé věci ale ani po prudkém obratu nepřestaly platit.

VIX

Ještě v únoru byl na historických maximech index S&P 500. Nyní platí to samé o indexu volatility VIX. V pátek nicméně při (relativně) hlubokém poklesu cen akcií VIX také klesl. Že by byl již po maximech nad 80 body vyčerpaný?

Závěr

Případné umírnění, pokud jde o nárůsty volatility, by samozřejmě mohlo přinést krátkodobé zklidnění, možná i zajímavější protipohyb cen akcií. Centrální banky i vlády střílí již poměrně ostrými náboji, trh se nejspíše stabilizuje až se slibnějšími výsledky testů léků na COVID-19. Finální kapitulace, po které na trhu konečně převáží kupci, každopádně ještě nepřišla.

Bill Ackman: Kapitalismus nefunguje při 18měsíčním zastavení ekonomiky. Bude (nej)hůř, jsou potřeba drastická opatření
Známý investor Bill Ackman ve středu ve vysílání CNBC apeloval na amerického prezidenta Donalda Trumpa i na představitele velkých firem, aby se odhodlali k drastickému kroku. "Jedinou možností, jak dostat epidemii koronaviru pod kontrolu, je uzavřít Spojené státy a prakticky celou ekonomiku, a to na celý měsíc," uvedl.
Carl Icahn: Výprodeje akcií mohou pokračovat, i když některé tituly jsou už neuvěřitelně levné
Slavný investor Carl Icahn považuje některé tituly po výprodejích vyvolaných obavami z dopadů pandemie COVID-19 za extrémně levné. Prodeje na burzách ale podle něj ještě mohou pokračovat. "Už nejsem takový medvěd jako donedávna, podle mě ale ještě trh má kam klesat," uvedl ve vysílání CNBC.