Týden na trzích podle burzovních grafů: Mírná ztráta vrátila index S&P 500 k supportu, do hry se vedle koronaviru vrací geopolitika
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Mírná ztráta vrátila index S&P 500 k supportu, do hry se vedle koronaviru vrací geopolitika

Index S&P 500 za týden odepsal 0,28 %, když vedle spíše lepších než očekávaných výsledků firem a zpráv o pandemii koronaviru do dění na trzích promlouvalo také rostoucí napětí ve vztazích USA a Číny.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

První polovina týdne byla ještě plná optimismu, když index S&P 500 posunul maximum z doby, kdy trhy reagují na epidemii koronaviru. Ve čtvrtek a v pátek ale náladu pokazilo opětovné zhoršení vztahů mezi Spojenými státy a Čínou. Že by se Donald Trump před volbami chytal geopolitické karty, když se domácí hospodářská situace nezlepšuje tak rychle, jak možná doufal?

Vývoj v druhé polovině týdne vrátil S&P 500 těsně nad hladinu podpory na 3 200. Posledních osm obchodních dnů se benchmark drží ve velice úzkém pásmu, prolomení nad rozpětí 3 000 až 3 200 i proto nelze považovat za přehnaně významné, byť zatím zůstává v platnosti. Změna je tedy především v tom, že 3 200 je nyní hladina podpory, která čeká na potvrzení.

Denní graf je v býčím nastavení, index S&P 500 je nad klouzavými průměry a nad psychologicky zajímavou hladinou 3 200. Nejbližší podpory jsou dále na klouzavých průměrech nad 3 000, což je silný a důležitý support. Na opačné straně je potřeba uzavřít cenový odskok na 3 320 z druhé poloviny února, pak je rezistence až na historických maximech okolo 3 390.

Anketa: (Proč) vadí Fedu, když americké akcie ztrácejí?
Americká centrální banka zareagovala na nastupující koronavirovou krizi výrazným snížením úrokových sazeb a spuštěním masivních programů odkupů aktiv. To nastartovalo prudké oživení na akciovém trhu, který se tak velice rychle vrátil prakticky na úroveň před krizí, technologický sektor dokonce ještě výše. Je vlastně v zájmu Fedu, aby byl akciový trh v dobré kondici? Zeptali jsme se českých tržních expertů.

VIX

Mezi grafy indexu volatility VIX a akciového indexu S&P 500 je jasně patrný rozpor. Zatímco VIX je již dlouho nad svým dlouhodobým průměrem okolo 20, akcie posilují. VIX nadále vysílá pro akcie nepříznivý signál.

Závěr

Trhy čeká poslední červencový týden. Index S&P 500 a ostatní hlavní indexy v USA vykazují výkon jako ve "standardním" červenci, tedy postupný růst bez výraznějších korekcí. Červenec je dlouhodobě plusovým měsícem, index S&P 500 se drží zhruba 5 % pod rekordem.

Zásadní budou v dalších dnech hospodářské výsledky velkých firem, vývoj pandemie a čerstvě také geopolitika, v tomto směru se tedy nic nemění. Nebyl by to ale akciový trh, abychom se dříve či později nedočkali nějakého překvapivého faktoru.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 27. července a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?
Prezidentské volby, recese a americké akcie aneb Když si tak úplně nevyberete
Investoři na americkém akciovém trhu musejí v těchto týdnech vedle jiných kličkovat mezi dvěma podstatnými tématy. Jedním z nich je samozřejmě covid-19, druhým pak blížící se prezidentské volby. Právě na volební cyklus přitom trhy historicky reagují poměrně silně.