Týden na trzích podle burzovních grafů: Mírný pokles indexu S&P 500 před vrcholem výsledkové i předvolební sezóny
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Mírný pokles indexu S&P 500 před vrcholem výsledkové i předvolební sezóny

Hlavní faktory ovlivňující náladu na akciových trzích se nemění (jednání o podpoře ekonomiky USA, blížící se volby, výsledková sezóna), a tak ani vývoj na trzích není překvapivý. Index S&P 500 uzavřel uplynulý týden se ztrátou 0,53 %.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

Index S&P 500 zahájil týden poměrně výraznou ztrátou a otestoval support na 3 450. Další dny byly klidnější, jen ve čtvrtek došlo k testování 50denního klouzavého průměru poblíž 3 400. Denní graf se ale za celý týden prakticky nezměnil, zůstává v býčím nastavení a necelých 5 % pod rekordem.

V případě proražení hladiny 3 400 se S&P 500 dostane do neutrální zóny 3 400 až 3 200, která otevírá možnost zhruba 6% kurzového rozptylu k velice důležitému supportu na 3 200. Nejbližší podstatná rezistence je na 3 600.

Dva grafy k zamyšlení: Dolar a americké small caps na vzestupu?
Narazil jsem na dva grafy, které mohou být inspirací k hlubšímu investičnímu či spekulantskému zamyšlení. Rizik jsou samozřejmě (výhledově) plné volební urny a (aktuálně naštěstí ne) covidová oddělení nemocnic.

VIX

Index volatility VIX ve čtvrtek testoval 30bodovou linii, v pátek ale uzavřel bezpečně mezi klouzavými průměry. Necelé dva týdny před prezidentskými volbami si zřejmě VIX žije vlastním životem.

Závěr

V týdnu jsme si připomněli 33 let od černého pondělí roku 1987, kdy index Dow za den odepsal 22,6 %. Pokud bychom tato procenta přenesli do současnosti a na index S&P 500, vrátil by se benchmark pod 2 700 a byl by na úrovni z konce roku 2017. Bylo by to tak hrozné?

33 let od černého pondělí: Co jsme o něm (také) napsali a jak se (nejen) z něj ponaučit?
19. října 1987 americká burza zažila do té doby bezprecedentní propad, když index Dow odepsal přes 20 %. Na Investičním webu jsme za uplynulých více než 10 let tématu historického propadu trhu věnovali řadu článků. Některé si připomeňte, je v nich totiž možné najít mnoho ponaučení, jakkoli zrovna letošní rok a současná tržní a ekonomická situace na "zábavu" i jako solidní "lekce" stačí samy o sobě.

Na konci října vyvrcholí výsledková sezóna v USA čísly společností jako Facebook, Apple, Amazon, Alphabet a Microsoft. Vzhledem k jejich váze v hlavních indexech může jít o zásadní faktor pro vývoj na trzích, do prezidentských voleb ale zbývá již jen týden. Trh umí překvapit, ale jestli někdy spekulovat na větší kolísání cen akcií, tak v těchto dnech.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 26. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 26. října a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?
Příštích 12 měsíců na americkém akciovém trhu bude ve znamení masivní bubliny. Tak proč na ní nevydělat, říká stratég
Americké akciové indexy včetně širokého S&P 500 dokázaly po únorovém a březnovém propadu během pár měsíců napravit ztráty a posunout historická maxima. A to může být teprve začátek.