Týden na trzích podle burzovních grafů: Naděje na podporu ekonomiky poslaly americké akcie prudce vzhůru
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Naděje na podporu ekonomiky poslaly americké akcie prudce vzhůru

Americký akciový trh má za sebou další extrémní týden, který díky prudkému posílení od úterý do čtvrtka (nejvýraznější třídenní rally od roku 1931) zajistil indexu S&P 500 růst o 10,21 %. To je nejlepší týdenní výsledek od března 2009 (Dow zaznamenal nejlepší týden dokonce od června 1938).

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

Týden byl opět pro trhy mimořádně volatilní, tentokrát ale především býčím směrem. Nejvydatnější bylo pro index S&P 500 úterý (+8,54). Ačkoli pokračující rally vrátila index ve čtvrtek nad 2 600 a i přes páteční korekci nelze vyloučit pokračování růstu, graf je nadále v medvědím nastavení. 50- a 200denní klouzavý průměr se protínají pro býky nepříznivým směrem. Až hladina 3 000 bodů se jeví jako hranice mezi optimistickým a pesimistickým výhledem pro americké akcie.

Nejbližší support je na 2 400, v dlouhodobějším horizontu je ovšem magnetem až zóna 2 100 až 2 000, což je ani ne 10 % pod závěrečným kurzem z před jednoho týdne.

Koronavirus, zavřené továrny, ropná válka. Tak jedovatý koktejl svět již dlouho neviděl
Co je horší? Hluboká recese, nebo pokles spotřebitelských cen? Odpověď je jednoduchá - hluboká recese doprovázená poklesem spotřebitelských cen. A právě tohoto scénáře se v současnosti trhy bojí možná daleko více, než by se mohlo z titulků v médiích zdát.
Medvědí trend: Co (ne)dělat a jak dlouho (to) může trvat?
Medvědí trend na akciových trzích, do toho velká nervozita na trhu s dluhopisy, média plná nepěkných zpráv o koronaviru a hrozbách pro ekonomiku. Co v takové situaci dělat, když tedy nechcete okolní svět úplně ignorovat?

VIX

Index volatility VIX je na stejné úrovni jako před týdnem. Výrazné výkyvy pokračují, i když zatím bez nových maxim, a kolísavost je extrémně vysoká. Napětí na trzích nejspíše v nejbližší době nepoleví.

Závěr

Trh hodnotí opatření a prohlášení centrálních bank a vlád. Optimismus (možná spíše jen korekce předchozího bleskového propadu) může ještě pokračovat, ale pravděpodobně ještě přijdou další poklesy. V době, kdy se začnou důkladněji sčítat škody v jednotlivých ekonomikách, může přijít další razantnější propad cen akcií. Nikdo neví, jak hluboká recese je již v cenách zahrnuta.

Morningstar: Toto je 16 akcií na drsné časy
Analytici ze společnosti Morningstar sestavili seznam 16 akcií firem, které by měly i v současných náročných podmínkách obstát. Jde o vysoce kvalitní společnosti s předvídatelným cash flow (i když co je nyní předvídatelné) a jen mírným zadlužením.