Týden na trzích podle burzovních grafů: Nejhlubší pokles za řadu měsíců šel ruku v ruce s růstem volatility
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Nejhlubší pokles za řadu měsíců šel ruku v ruce s růstem volatility

Změna! Index S&P 500 za týden odepsal 1,43 % a klesl pod nejbližší výraznější support. Donald Trump s Kim Čong-unem si vyměňují jed(e)rné výhrůžky a ti, kdo sázeli na to, že volatilita jednou musí vzrůst, počítají zisky. První z mnoha?

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

V úterý index S&P 500 ještě stanovil nové maximum, když se vyšplhal těsně pod 2 500. Ještě před koncem obchodování se ale začala řešit KLDR, index začal klesat a na trh dorazila první volatilita. Ve středu ještě index dorovnal ztráty ze začátku obchodního dne, ale ve čtvrtek si trh připomněl, že poklesy o více než procento za jeden den ještě nevymřely. Pátek již byl klidnější.

Index S&P 500 je pod suportem na 2 450 i pod 50denním klouzavým průměrem. Silný a důležitý support je na 2 400. K němu to byla z úterního intradenního maxima necelá 4 %, od páteční zavírací hodnoty jen asi 1,7 %. Uzavření pod 2 400 a jeho potvrzení by mohlo spustit hlubší korekci.

Vývoj okolo KLDR nelze předvídat. Pokud bude negativní, ovlivní to trhy – investoři budou vybírat zisky, index VIX a cena zlata budou růst. Výstřelky politiků se ale většinou brzy uklidňují. Hned příští týden tak může být jasné, zda poslední poklesy budou (opět) využity k nákupům.

VIX

Index volatility VIX má za sebou růst o více než 50 %. Vzhledem k uplynulým třem měsícům je jasné, že nelze hovořit o současných 15 bodech jako o nízké hodnotě. V pátek index intradenně vystoupal nad 17 bodů, pak ale došlo ke zklidnění, na této úrovni ne poprvé.

Závěr

Dlouho očekávaná korekce (možná) začala. Index VIX se dostal na hodnoty, na kterých se většinou situace uklidňuje. Index S&P 500 je stále nad 2 400, tedy střednědobě v býčím nastavení. Týdenní pokles o ani ne 1,5 % historicky neznamená vůbec nic, vzhledem k mrtvolnému klidu posledních 10 měsíců ale sytěji červená týdenní svíčka působí jako něco nepatřičného.

Katalyzátorem dění na trzích se stala (geo)politika, konkrétně vyhrocení rétoriky USA a KLDR. Velcí investoři mohli vybrat zisky, následoval pokles od rezistence a zvýšení volatility. Nicméně vývoj zatím ještě nenasvědčuje tomu, že by americký akciový trh zahajoval korekci, myšleno tu "právoplatnou" o 10 % a více. Po hlubších krátkodobých poklesech v posledních letech zpravidla následoval rychlý růst. Páteční objem obchodů byl průměrný. Připravují kupci protiakci?