Týden na trzích podle burzovních grafů: Nejhlubší sešup od finanční krize smazal půlroční zisky amerických akcií
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Nejhlubší sešup od finanční krize smazal půlroční zisky amerických akcií

Korekce je tady! Týden byl plný stresu s hlubokými denními propady, index S&P 500 nakonec odepsal 11,49 %.

Technická analýza S&P 500 Americké akcie Volatilita VIX

S&P 500

V pátek skončil únor, který zůstane v burzovním almanachu zapsán sytě červenou barvou (bezmála -9 %). Ceny amerických akcií prudce ztrácely a postupně prolomily hladiny podpory na 3 200 i 3 000 bodů. Index S&P 500 je pod 50- i 200denní klouzavým průměrem a na hladině ze srpna, září a října 2019. Od maxim je nyní vzdálen asi 12,5 % a od začátku roku odepisuje 7,5 %.

Akciová korekce začala aneb o trochu jiné panice
Americké akciové indexy ve čtvrtek jako nůž máslem prorazily veškeré technické i psychologické hladiny možné podpory a vstoupily do pásma korekce. Evropské trhy na tom nejsou o nic lépe, zajímavě může působit letošní lepší (byť mírně) výkonnost čínského indexu Shanghai Composite oproti americkému S&P 500.

VIX

Index volatility VIX má za sebou také divoký týden. Je nejvýše od doby evropské dluhové krize a mohl by brzy zformovat vrchol, který by byl pro akcie nákupním signálem.

Závěr

Před týdnem byl index S&P 500 na maximech. Pondělní otevírací cena s odskokem a další pondělní sestup vedly k testování supportu na 3 200. Poté pokračovaly propady. Zaplnění zmíněného cenového odskoku okolo 3 340 se nejspíše hned tak nedočkáme.

Po extrémně rychlém propadu trhu jsou akcie přeprodané, a tak lze před případným dalším poklesem očekávat částečné napravení ztrát. Support po tak silném výprodeji nelze z technického hlediska dost dobře určit.

Proč (také) je epidemie koronaviru globální problém?
Čína je jedničkou světového zpracovatelského průmyslu, pokud jde o objem produkce. A tento průmysl se v prvních dvou měsících letošního roku zasekl natolik, že se v rámci provázanosti globální ekonomiky musí projevit.
KONTEXT (speciál): Zlomí koronavirus býčí hřbet? (Ne)sázejte na to!
Koronavirus dorazil do Evropy a USA, trhy se otřásly v základech. S&P 500 v pondělí a v úterý zažil nejhlubší dvoudenní propad od roku 2015, i další významné akciové indexy krvácely. Množství neznámých týkajících se jak nemoci, tak jejího možného dopadu na nervové uzly globalizované ekonomiky, přitom může vést k dalším výprodejům.