Týden na trzích podle burzovních grafů: Nejsilnější růst od roku 1974 pro americké akcie (stále) nic nemění
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Nejsilnější růst od roku 1974 pro americké akcie (stále) nic nemění

Americké akcie mají za sebou opět mimořádně živý týden, tentokrát s pozitivním znaménkem. Index S&P 500 posílil za čtyři obchodní dny o 12,10 %.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

Od 23. března, tedy za 14 obchodních dnů, index S&P 500 posílil o 26 %. Od maxima z února je ovšem stále vzdálený 17 % a od začátku roku ztrácí 15 %.

Navzdory silnému týdennímu růstu se na denním grafu mnoho nezměnilo. Index je pod klouzavými průměry a pod rezistencí na 3 000 (indexu k ní chybí 6 %). Nejbližší support je na 2 400, ale na grafu se jako podstatnější jeví zóna 2 100 až 2 000.

Kdy (ne)nakupovat akcie: Tři otázky, které řeší (nejen) drobní investoři
Mají už akcie to nejhorší za sebou, nebo ještě spadnou pod březnová minima? Pokud ne, je jistě čas naskočit do nového růstového trendu, po poklesech jsou přece akcie atraktivněji oceněné. Ano, možná. Je to o něco složitější. Trh totiž vyvolává více otázek, než kolik nabízí odpovědí, minimálně krátkodobě. Podívejme se na tři taková témata.

VIX

Index volatility VIX klesl v době, kdy akcie zpevnily o 12 %, jen o 10 %. Investoři se na opčním trhu stále houfně zajišťují, index strachu tak pro akcie navzdory postupnému klesání nevysílá býčí signál.

Index strachu VIX velí "buy", emoce ale nákupnímu apetitu nepřejí
Prudký růst indexu volatility VIX dokáže investory vždy vyděsit. Místo panických výprodejů by přitom měli držet prst na tlačítku "buy".

Závěr

Extrémní nárůst za 14 obchodních dnů vyvolává oblíbené otázky na téma tržního dna a jeho březnového (ne)dosažení. Je možné, že je rally jen klasickým výrazem nadějí, že dopady pandemie koronaviru po zásahu Fedu a administrativy nebudou tak výrazné. Testování hladiny 2 000 bodů u indexu S&P 500 ale stále nelze vyloučit.

Výsledková sezóna naplno začíná, v příštím (v USA nikoli, ale na jiných trzích povětšinou opět zkráceném) obchodním týdnu přijdou na řadu především velké americké banky. Uvidíme, jak velkou část problémů spojených s pandemií trh během panických výprodejů stihl zahrnout do cen akcií. Volatilita může pokračovat ještě dlouhé týdny.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 13. dubna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturou Refinitiv?
Americké akcie: Odrazil se trh ode dna?
Minulý pátek se americké akciové trhy vrátily na nižší úrovně. Vzhledem k tomu, v jakém stavu je trh práce v USA, šlo ale vlastně o posun relativně mírný. Na začátku tohoto týdne naopak přišla silná rally. Bylo březnové minimum dlouhodobým cenovým dnem, nebo ještě přijdou hlubší propady?