Týden na trzích podle burzovních grafů: Páteční růst ponechal býky ve hře, výhled je ale stále negativní
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Páteční růst ponechal býky ve hře, výhled je ale stále negativní

Index S&P 500 uzavřel týden slabší o 0,24 %, nebýt pátečního výrazného posílení, byla by ztráta citelnější.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

Index S&P 500 od začátku týdne klesal a otestoval 200denní klouzavý průměr. Ten již poněkolikáté zafungoval jako support. Týdenní svíčku přetavil jen v mírně načervenalou až páteční prudký růst cen akcií o 1,28 %.

Na grafu se ale ani tak nic nezměnilo. Index zůstává v rozpětí 2 590 až 2 700 a pod sestupnou trendovou linií. Výhled je tedy nadále negativní. Páteční růst navíc nebyl podpořen objemem obchodování. Na trhu je cítit vyčkávání, k přesvědčivé býčí převaze je daleko. Od začátku roku je S&P 500 v mírné ztrátě a od lednových maxim ztrácí 7 %.

5 důvodů nepanikařit, i když je tento důležitý faktor růstu cen akcií za vrcholem
Růst zisků byl jedním z pilířů více než devět let trvajícího růstu cen amerických akcií. Nyní tato živá voda začíná pomalu vysychat, podle Bank of America Merrill Lynch je ale na trhu několik dalších pramínků, z nichž se mohou býci napít.

VIX

Index volatility VIX se po celý týden držel u spodní linie rozpětí 15–20. Ani poklesy cen akcií jej nedokázaly přimět k výraznějšímu růstu, pro akcie tedy vysílá spíše pozitivní signál.

Závěr

Situace na americkém akciovém trhu se již několik týdnů příliš nemění. Index S&P 500 zůstává v pásmu 2 590 až 2 700. Mezi liniemi se postupně zužuje rozpětí mezi 50denním a 200denním průměrem, nad denním grafem ale nadále tlačí výhled k pesimismu klesající trendová linie. Čeká se na proražení z pásma, na které zatím nestačily ani silná výsledková sezóna a ústup geopolitického napětí.

Akciový výhled na 7 let: Emerging markets ano, vyspělé trhy ne
Světové akcie jako celek mají za sebou nepříliš úspěšné první čtvrtletí. Tým stratégů společnosti GMO vedený Jeremym Granthamem v dubnu aktualizoval svůj sedmiletý výhled. Akciím v USA a na dalších rozvinutých trzích nevěští nic dobrého.