Týden na trzích podle burzovních grafů: Povolební rally okořenila zpráva o účinné vakcíně na covid-19, index S&P 500 je na rekordu
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Povolební rally okořenila zpráva o účinné vakcíně na covid-19, index S&P 500 je na rekordu

S výjimkou čtvrtka zaznamenaly americké akcie další silný týden. Index S&P 500 uzavřel silnější o 2,16 % na novém historickém zavíracím maximu 3 585 bodů poté, co v pondělí to intradenní zavěsil ještě o 60 bodů výše. Na rekordu ale uzavřely týden i akcie menších firem zahrnuté v indexu Russell 2000.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

Optimismus hned v pondělí vyvolala zpráva o účinnosti preparátu na covid-19 vyvíjeného společnostmi Pfizer a BioNTech. Týdenní růst posunul spodní linii obchodního pásma z 3 200 na 3 400. Support je zesílen 50denním klouzavým průměrem. Rozpětí 3 400 až 3 600 znamená prostor něco přes 5 %. Další support je na 3 200.

(Akciová) party jako v roce 1999
Koronavirus sice optimismus investorů na světových finančních trzích srazil, ale ne na dlouho. Rally už zase pokračuje. Experti z investiční společnosti GMO ovšem upozorňují na některé potenciálně varovné signály ze současnosti, jež připomínají rok 1999.

VIX

Index volatility VIX se opět posunul o něco níže. Je pod 25 a brzy by mohl atakovat letošní minima na 20 bodech.

Závěr

Americké akcie mají za sebou další silný týden a index S&P 500 lehce posunul zavírací maximum. Je ale stále pod 3 600. Nejasnosti okolo výsledků voleb nyní trh neřeší, silnějším faktorem jsou "praktičtější věci" v čele s možnou vakcínou na covid-19.

Opakování roku 2000? Rotace na americkém akciovém trhu připomíná začátek dvacet let starého výplachu
Před dvěma dekádami se poměr mezi indexy Nasdaq 100 a Dow Jones Industrial Average vyšplhal na vrchol a po klasické vrcholové formaci se zřítil níže (technologický index odepsal za necelé tři roky bezmála 90 %, zbytek trhu oslabil také výrazně, ale přece jen méně). Zopakuje se historie?
I miliardářští medvědi střílí vedle. Co si z toho vzít?
Nikdo na trhu neví, co předvedou akcie příští týden, měsíc, rok nebo dekádu. Těm, kteří se nebojí říkat své názory, je možné se ex post třeba i vysmívat. Jsou ale i chytřejší věci, jež lze se silnými slovy mnohdy bohatých a zkušených investorů dělat. Třeba si vzít užitečnou lekci.