Týden na trzích podle burzovních grafů: Powell s Trumpem seslali ceny akcií níže, vyšší volatilita se stává standardem
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Powell s Trumpem seslali ceny akcií níže, vyšší volatilita se stává standardem

Mírný zisk z předchozího týdne vystřídal více než 2% pokles indexu S&P 500. Americké akcie se tak sunou níže, jasno o dalším směru ale není.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

Index S&P 500 neudržel support na 2 700. Příběh o dalším zvyšování sazeb ze strany Fedu okořenil Donald Trump plánem na 10% dovozní clo na hliník s možným dopadem na americký průmysl.

Pro akcie byl zajímavý páteční obrat ze ztráty o 1,5 % na půlprocentní zisk. Páteční svíčky z posledních tří týdnů jsou tak zelené. I proto by index alespoň na začátku dalšího týdne mohl otestovat hladinu 2 700 a 50denní klouzavý průměr. Rozpětí pro další pohyb mezi 2 700 a 2 800 zůstává jednou z možností vývoje, následují podpory na 200denním klouzavém průměru a na únorovém cenovém dně.

Pohled na týdenní graf naznačuje, že index 500 potřebuje dorovnat předchozí růst. Stále se nachází poblíž historických maxim.

VIX

Index volatility VIX je mírně pod 20 body, což je jeho dlouhodobý průměr. Na týdenním grafu je vidět, že i během pro akcie mimořádně úspěšného roku 2013 se VIX usadil v pásmu 12,5–15. Z toho je patrné, že minima z roku 2017 nejsou nijak určující. Současná hodnota a vývoj VIX mohou připomínat rok 2015, který hlavní indexy zakončily okolo nuly.

Závěr

Index S&P 500 za rok 2018 zatím posílil o necelé procento a index VIX je na svém dlouhodobém průměru. Všeobecná očekávání, že letošní rok bude ve srovnání s loňském náročný, se naplňují. Zvykejme si na výkyvy cen akcií, jen tak totiž nevymizí.