Týden na trzích podle burzovních grafů: Prázdninová pohoda pokračuje navzdory politickým otřesům a nepřesvědčivým výsledkům
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Prázdninová pohoda pokračuje navzdory politickým otřesům a nepřesvědčivým výsledkům

Americký akciový index S&P 500 si za týden připsal 1,5 %, ačkoli Donald Trump na summitu NATO i na návštěvě Spojeného království vyvolával nervozitu. Výsledková sezóna začala smíšeně, v příštích týdnech bude pod drobnohledem investorů.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

Index S&P 500 sice ve středu přerušil růstovou sérii, ve čtyřech zbývajících dnech ale dokázal posílit. Když se nedařilo velkým bankám (po oznámení hospodářských čísel), zabraly těžké váhy typu Amazonu, Microsoftu nebo Facebooku.

V pátek se index vyhoupl na maximum od začátku února nad 2 800 bodů, kde byla důležitá rezistence. Pokud by se mu podařilo toto proražení potvrdit, otevře se mu cesta výše. Hladina 2 800 by se pak přeměnila na nejbližší support, index je ale poměrně vysoko nad 20- i 50denním průměrem a může mít tendenci se k nim vracet.

Výsledková sezóna: Naváží americké firmy na dva silné kvartály?
Analytici očekávají od amerických společností za druhé čtvrtletí růst zisků o zhruba 20 %. Firmy obchodované na burzách v USA mají přitom za sebou dva kvartály, během nichž se jim dařilo v nebývalé míře překonávat právě analytické odhady.

VIX

Index volatility VIX dále klesal a pohybuje se okolo 12 bodů. Hodnoty do 15 bodů lze považovat za spíše býčí signál pro akcie.

Závěr

Americké akcie v posledních týdnech prokazují odolnost vůči nepříznivým zprávám (vyostřující se obchodní válka, politické výroky) a v očekávání silné výsledkové sezóny posilují. V třetím červencovém týdnu začíná kvartální přehlídka (ne)úspěchů amerických firem naplno, první vlaštovky v podobě čísel některých velkých bank zapůsobily na trh smíšeně. Odhady analytiků jsou nastaveny vysoko (růst zisků zhruba o 20 %), pro pokračování akciové rally bude potřeba tato očekávání možná i výrazněji překonávat.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 16. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

V pondělí 16. července se setkají Vladimir Putin a Donald Trump. S trhy jejich schůzka může zamávat, nemusí ale mít dlouhodobý dopad. Červenec je historicky relativně klidný měsíc, dobrá nálada na trhu by tedy mohla vydržet. Analytici se shodují, že dominantním faktorem budou výsledky firem, v posledních měsících ale o překvapení v (geo)politice není nouze.

O akciovém věštění budoucnosti
Zapomeňte na kritérium poměru ceny a zisku. Investice do akcií je sázka na budoucnost, radí Joshua Brown, investiční poradce a autor blogu The Reformed Broker. I jeho rada, ostatně jako všechny, má svůj háček.