Týden na trzích podle burzovních grafů: Rally se zarazila, čtvrteční výprodej srazil index S&P 500 z rekordu
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Rally se zarazila, čtvrteční výprodej srazil index S&P 500 z rekordu

Od pondělí do středy index S&P 500 přidal přes dvě procenta, čtvrteční propad o 3,5 % ale předurčil týdenní svíčku k červenému zabarvení. Po rozkolísané páteční seanci a další ztrátě 0,8 % nakonec S&P 500 za týden odepsal 2,31 %.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

Po pěti zelených týdenních svíčkách index S&P 500 v prvním zářijovém týdnu testoval potenciální support na 3 400. Denní graf se ale zatím nemění, je v býčím nastavení. Nejbližší support by mohl být na zmíněné hladině 3 400, další je pak na 3 200.

Americké akcie a volatilita: Naplňuje se tento nepříznivý technický scénář?
Ve čtvrtek 3. září 2020, na první pohled zničehonic, přišel prudký výprodej na americkém akciovém trhu, a to při výrazném nárůstu kolísavosti. Až takové překvapení to pro mnohé ovšem nebylo, index volatility VIX totiž v předchozích dnech nezřídka mírně rostl i při posouvání cenových rekordů na akciovém trhu. A ve čtvrtek se možná pomyslné ucho přetěžovaného džbánu utrhlo.

VIX

Index volatility VIX se v posledních dvou týdnech připomněl. Nejprve mírně rostl i v době, kdy akcie posouvaly historická maxima, v uplynulém týdnu ve čtvrtek pak vystřelil výše. Jen nad klouzavými průměry, v pátek nicméně citelně klesl i v době, kdy akcie celkově oslabily. Až v novém týdnu bude jasnější, zda šlo skutečně o zklidnění.

Závěr

Pokračování podpory ekonomiky, potvrzené mimo jiné změnou politiky Fedu, a naděje na návrat hospodářství na úroveň z doby před koronavirovou krizí hnaly ceny akcií výše, a to prakticky bez korekcí a zpomalení. Po výjimečném růstu v srpnu by září mohlo být ve znamení korekce, oddechového času, jak chcete. Předvolební doba v USA a další dlouhodobé faktory v čele s epidemií covidu-19 se přitom mohou nadále starat o vzestupy volatility a nervozity.

Milý Fede, píše Ti akciový trh
Newyorská burza se nechává s díky poroučet a pochvaluje si, jak jí jde politika Fedu k duhu. A jen tak mimochodem, spíše aby řeč nestála, připojuje jemné varování velectěným Powellovi a spol. pro případ, že by si to chtěli zničehonic rozmyslet.