Týden na trzích podle burzovních grafů: Rok plný zvratů pokračuje, americké akcie ustoupily z maxim
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Rok plný zvratů pokračuje, americké akcie ustoupily z maxim

Poslední dva týdny v lednu byly pro index S&P 500 ztrátové, dva první týdny v únoru naopak americké akcie zakončily v zisku, uplynulý týden pak přinesl opět pokles. Index S&P 500 odepsal 1,26 %.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

Páteční pokles indexu S&P 500 o 1,05 % při nadprůměrném objemu obchodů vrátil benchmark pod 3 350. Kurz se může mít tendenci vracet k 3 200, kde je aktuálně velice důležitý support. Od současné úrovně je vzdálen okolo 4 %.

Na týdenním grafu by samozřejmě 1,5% sestup pod maxima a případné testování supportu na 3 200 nepůsobilo nijak dramaticky. Změnu by mohl přinést až pokles pod 3 200, kdy by se změnilo nastavení grafu a nejbližší support by byl na 3 060, tedy asi 9 % pod aktuální úrovní.

V létě americké akcie narazí na strop, pak přijde recese, varuje portfoliomanažer
Zdánlivě nekonečná rally amerických akcií se blíží k cíli. Vrcholu dosáhnou v létě. Poté přijde korekce a americká ekonomika spadne do recese, tvrdí portfoliomanažer Julien Bittel ze společnosti Pictet Asset Management.

VIX

Index volatility VIX ve čtvrtek a hlavně v pátek rychle vystoupal nad 17 a signalizuje obavy na trhu. Je nad oběma klouzavými průměry, formuje růstový trend, v polovině února se již nevrátil k 12. Pro akcie tak index VIX vysílá nepříznivý signál.

Závěr

Ve středu index S&P 500 zavíral na maximech, ve čtvrtek začal klesat (-0,38 %) a v pátek (-1,05 %) se vrátil pod 3 350. To vše v kombinaci s růstem volatility a množícími se zprávami o zaostávající ekonomice. I proto se zdá, že by index mohl testovat spodní hladinu pásma 3 200 až 3 350.

(Také) tudy vede cesta koronaviru k ohrožení hodnoty akcií
Dynamika světového obchodu se zbožím klesá. A to ještě v datech není otištěno omezení výroby kvůli epidemii koronaviru.
Americké akcie: Mladí by neměli platit 30násobek zisků za cenné papíry svých prarodičů
Mladí lidé mezi 20 a 30 lety od investičních poradců zpravidla slýchávají, že by se neměli bát podstatnou část svých "volných" peněz investovat do akcií, protože ty mají dlouhodobě nejzajímavější výnosy, a tedy by měly mít i do budoucna velký potenciál. Při současném ocenění amerických akcií je otázka, zda to právě pro ně platí. Což ale neznamená, že se nenajdou odvětví a konkrétní firmy, za které (nejen) mladí investoři platí mnohonásobně více, než na kolik by je z hlediska valuací přišel fond sledující celý trh. I ten je je přitom podle mnoha ukazatelů vysoce nadhodnocený.