Týden na trzích podle burzovních grafů: Růst cen amerických akcií zpomalil, býci ale stále dominují
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Růst cen amerických akcií zpomalil, býci ale stále dominují

Silný vstup do roku 2018 pokračuje. Ve zkráceném obchodním týdnu index S&P 500 posílil o 0,86 % na další historické maximum a od začátku roku je více než 5 % v plusu.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

V pátek index S&P 500 předvedl obrat z poklesu, a to při nadprůměrných objemech obchodů. To vše v den, kdy probíhala nakonec neúspěšná jednání v Senátu o provizorním rozpočtu federální vlády. Dopady takzvaného shutdownu jsou otázkou budoucnosti, naposledy k podobné situaci v roce 2013 trvala 16 dnů a trh zůstal víceméně stabilní (celý rok 2013 byl navíc pro americké akcie nejlepší od začátku růstového trendu v roce 2009).

Denní graf indexu je v silném býčím nastavení, stejně tak klouzavé průměry a nálada na trhu všeobecně. Od amerických prezidentských voleb v listopadu 2016 je graf v býčím nastavení, a dokud neprolomí první support (2 750), nic se na tom nezmění. Zda se psychologicky zajímavá hladina 2 800 změní na nejbližší podporu, je otázka příštích několika dnů.

VIX

Index volatility VIX při posílení indexu S&P 500 netypicky také rostl. O jeho vzestupném trendu ovšem zatím nelze hovořit, navíc se stále pohybuje na nízkých úrovních.

Závěr

Index S&P 500 v pátek podruhé uzavřel nad 2 800, tedy nad hladinou, která se o týden dříve jevila jako možná rezistence. Index již 395 obchodních dnů nezaznamenal pokles z maxima o 5 % a více. Nejsem si jistý, zda jde o pro býky příznivou statistiku, zůstávám totiž toho názoru, že růsty by měly střídat korekce. Současný sentiment ale nepřipouští pochybnosti. Někdo na kontrariánskou sázku?