Týden na trzích podle burzovních grafů: Růst výnosů dluhopisů zaskočil akciové býky
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Růst výnosů dluhopisů zaskočil akciové býky

Druhá červená týdenní svíčka indexu S&P 500 v řadě, tentokrát s hodnotou -0,97 % a závěrečnou cenou pod 2 900.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

V pondělí se americkým akciím dařilo, což bylo připisováno nové dohodě USA o obchodních vztazích s Kanadou a Mexikem. Obchodní válka s Čínou ale pokračuje, a možná i proto optimismus nevydržel dlouho. Ve čtvrtek se index začal sunout níže a prolomil nejbližší support na 2 900. V pátek pokračoval v poklesu a uzavřel na 50denním klouzavém průměru a důležitějším supportu 2 875.

Ve čtvrtek se jednalo o první větší (alespoň intradenní) ztrátu za poslední tři měsíce, v závěru seance se ale ceny vracely výše. Čtvrtek i pátek proběhly na burze za nadprůměrných objemů obchodů.

Denní graf je v býčím nastavení, index S&P 500 se vrátil do širšího pásma 2 800 až 2 900. Sto bodů je aktuálně zhruba 3,4 % hodnoty indexu, což stále považuji za úzké rozpětí. Nejbližší supporty jsou nyní na 2 875 (zesílený 50denním klouzavým průměrem) a na důležité hladině 2 800.

Americké akcie: Investoři hrají all-in, ukazují grafy. V nepravý čas?
Statistiky z trhu s ETF i některé další ukazují na to, že drobní investoři výrazně věří americkým akciím. V éře zpřísňování měnové politiky v USA může být přitom podobná oddanost myšlence na růst cen akcií poněkud bláhová.

VIX

S poklesem akciového indexu přišel růst indexu volatility VIX. Ve čtvrtek a v pátek byl ukazatel intradenně nad 15 a v pátek na této úrovni uzavřel. Pro akcie zatím nevysílá vyloženě negativní signál.

Závěr

Říjen začal jednoprocentní ztrátou. Vzhledem k předchozímu silnému čtvrtletí asi okamžitý další růst nikdo neočekával. Je otázka, zda index S&P 500 pokoří hranici 3 000. Dvě červené týdenní svíčky v řadě zatím znamenaly mírný pokles o 1,5 % z maxima, medvědí signál zatím nebyl potvrzen.

Vzhledem k tomu, že je index S&P 500 nadále poblíž maxima, není od věci přenastavit portfolio směrem k větší defenzivě. Denní graf je sice stále v býčím nastavení, ale růst v nejbližší době nemusí přijít. Říjen se řadí mezi volatilní měsíce, v jeho druhém týdnu začíná výsledková sezóna. Vyšší výnosy amerických bondů prospívají bankovním titulům, většina akcií ale zažívá pokles zájmu investorů, byť růst sazeb je projevem solidní kondice ekonomiky. Další týdny napoví, jak se do almanachu zapíše celý rok 2018.

7 důvodů, proč nízká volatilita nebude trvat věčně
Přes stálou hrozbu obchodní války, inverze výnosové křivky v USA a snižující se likvidity zajišťované centrálními bankami je volatilita napříč třídami aktiv stále poměrně nízká. Proč?