Týden na trzích podle burzovních grafů: S&P 500 odepsal přes procento, ale zůstal nad důležitým supportem
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: S&P 500 odepsal přes procento, ale zůstal nad důležitým supportem

Americký akciový index S&P 500 odepsal za týden 1,17 %. Nervozita ohledně obchodní války USA s Čínou určovala tón obchodování po většinu týdne, ostatní faktory byly spíše podružné.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

Index S&P 500 dokázal v pátek zastavit pokles a mírně posílit. Ve čtvrtek testoval podstatnou hladinu 2 800, která je v současnosti hlavní úrovní podpory. Případné zakončení obchodování pod touto hodnotou by bylo pro další výhled velice negativní.

Na opačné straně se rýsuje jako rezistence kulatých 2 900 a následně úroveň dvojitého vrcholu na historických maximech. Je potřeba upozornit na to, že nejeden medvědí trend se spustil právě po dosažení dvojitého maxima.

S&P 500: Dvojitý vrchol a vykolejená rally?
Růst cen amerických akcií od konce prosince 2018 byl mimořádný. Od roku 2009 index zaznamenal druhou nejdelší sérii bez alespoň 3% poklesu. V květnu ale býčí rohy po nových rekordech narazily opět na tvrdou zeď v podobě celních přestřelek mezi USA a Čínou.

VIX

Index volatility VIX navzdory nepříznivému vývoji cen akcií zakončil týden pod 16 body, tedy vzhledem k fundamentálním hrozbám v ekonomice velice nízko. Podobně jako některé další technické indikátory (například poměr put a call opcí) má ještě otevřený prostor na medvědí straně. Pro akcie negativní by byl posun VIX nad 17 bodů, k čemuž pohodlně stačí jeden obchodní den.

Závěr

Celkově se jako zásadní jeví hladina 2 800 bodů indexu S&P 500. Uzavření pod touto úrovní by bylo medvědím signálem a změnilo by nastavení denního grafu. Trh jako celek drží na stále vysokých cenách stále méně titulů, což je obecně pro býky nepříznivé znamení. Index se drží mezi 50- a 200denním průměrem a mohl by se odrazit k horní hraně rozmezí, případně až k 2 900, riziko poklesu pod 2 800 je ovšem reálnější.

Pro růst chybí katalyzátory. Naděje na vyřešení obchodních sporů USA s Čínou již na jaře podpořily trh a vytlačily jej na nové rekordy, pak ale přišla studená sprcha. Donald Trump miluje, když akcie posilují, ve vztahu k Číně ale nešetří drsnými tweety ani reálnými opatřeními. Pozdně jarní obchodování tak může pokračovat podle otřepaného Sell in May and Go Away.

Ideologická válka dvou těžkých vah v malém světě
Pro spor mezi Spojenými státy a Čínou se vžilo označení obchodní válka. Zakladatel a jeden ze dvou šéfů společnosti Bridgewater Associates Ray Dalio ale upozorňuje, že toto slovní spojení je značně zjednodušující. Vysvětluje, že jde o ideologický střet dvou těžkých vah v příliš malém světě.