Týden na trzích podle burzovních grafů: Stabilizace pokračuje, americké akcie odepsaly přes procento
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Stabilizace pokračuje, americké akcie odepsaly přes procento

Americký akciový index S&P 500 za uplynulý týden ztratil 1,32 % a již přes dva týdny se drží v rozpětí 5 %. To je ve světle dění v březnu vlastně velká nuda.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

Největší denní pohyb nastal v úterý (-3,07 %, největší pokles od 1. dubna). K tak drastickým propadům jako v polovině března ale již nedochází.

Denní graf indexu S&P 500 vyznívá obdobně jako před týdnem. Rezistence je na 2 900 a na klesajícím 50denním klouzavém průměru. Ten sice index zatím není schopný jasně prorazit, ovšem ani razantní odraz níže se nekonal.

Index se krátkodobě ukotvil ve zmíněném zhruba 5% pásmu. Při dalším případném růstu by nejbližší rezistence byla na psychologicky zajímavé hladině 3 000 zesílené 200denním klouzavým průměrem. Nejbližší support je na 2 700, spodní linii současného rozpětí, a dále na 2 400.

Riziko pádu akcií o 50 %, zlatá záře s otazníkem a (další) bod pro pasivní investice
Současné prostředí je jako šité na míru zlatu. Myslím si, že z únorových maxim mohou americké akcie spadnout až o 50 % a ekonomika USA směřuje k nejhlubší recesi od 30. let, napsal klientům svého hedgeového fondu Paul Singer. Má takové vzkazy v popisu práce, řeknete si.

VIX

Index volatility VIX za týden klesl o 6 %, ačkoli akcie celkově oslabily. Pomalý sestup indexu strachu pokračuje, ale na současných hodnotách je nadále spíše varovným, nikoli nákupním signálem pro akciové investory.

Závěr

Zklidnění (respektive přešlapování na místě) na trzích pokračuje. Současný stav je dost možná vyčkáváním na jasnější signál pro další výraznější pohyb. Rychlý obrat z uplynulého měsíce (S&P 500 se posunul z 2 200 na 2 800) neznamená pravděpodobně nic podstatného, nejspíše jde pouze o reakci na propad. A pozor, blíží se květen, historicky sám o sobě plný zvratů.

Americké akcie a riziko přílišného důrazu na ocenění
Analytici výrazně snížili výhledy ziskovosti amerických veřejně obchodovaných firem. To i vzhledem k rally cen akcií z březnových minim a možnosti, že zisky společností budou ještě citelně slabší, dává zapomenout na atraktivní ocenění akcií, kterého byly v březnu plné komentáře dlouhodobých býků. Na smyslu investování do akcií to nicméně mnoho nemění.