Týden na trzích pole burzovních grafů: Další mírný pokles indexu S&P 500 (zatím) nemění dlouhodobější výhled
|

Týden na trzích pole burzovních grafů: Další mírný pokles indexu S&P 500 (zatím) nemění dlouhodobější výhled

Index S&P 500 zahájil uplynulý týden růstem, v jeho druhé polovině ale začal klesat a celkově ztratil 0,65 %. Trh opět táhly níže velká technologická jména. To víte, lehce ironicky řečeno, bylo potřeba něco prodat, aby se daly nakoupit třeba akcie společnosti Snowflake.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

Index S&P 500 klesl již třetí týden v řadě a poprvé od konce května uzavřel pod 50denním klouzavým průměrem. Z hlediska krátkodobého momenta jde jednoznačně o nepříznivý signál, srpnový prudký nárůst je pryč. Index byl na historickém maximu před pouhými 12 obchodními dny, od té doby klesl o 8 %. Září zatím potvrzuje svou historickou pozici měsíce výrazně nepříznivého pro akcie.

Nejbližší rezistence je 3 400, další pak na historickém maximu těsně pod 3 600. Důležitý support je na 3 200, po jeho případném prolomení by se vrátila do hry psychologicky zajímavá hladina 3 000. Krátkodobě se hraje o rozpětí 2 425 na straně rezistence a 3 310 až 3 330 na straně podpory.

Kam banky, tam celý akciový trh?
Vousaté burzovní "pravidlo", že se ceny akcií bank vyvíjejí v souladu s vývojem celých tržních indexů, je bezvadné pravidlo. Potřebuje totiž pro své potvrzení výjimky. A jedna z nich je nyní ve hře.

VIX

Index volatility VIX byl 4. září na 38 bodech, nyní je na 25. I přes pokles cen akcií tedy celkově klesá volatilita. Příslibem je to, že se index strachu drží pod 200denním klouzavým průměrem. Při pátečním poklesu cen akcií o více než procento VIX nepředvedl nic dramatického, což se jeví jako příznivý signál.

Závěr

Před 12 obchodními dny byl index S&P 500 na historických maximech, i po ztrátě 8 % tak drží zisk od začátku roku. Září ale přineslo výraznou změnu nálady a denní graf se podstatně proměnil z jasně býčího na neutrální. Rozpětí 3 200 až 3 600, ve kterém se nyní index nachází, znamená rozpětí asi 12 %. Případný pokles a uzavření pod 3 200 by ukázalo na převahu medvědů. Schyluje se snad k velkému výbuchu volatility kvůli americkým prezidentským volbám?

Další technologická bublina? O růstu cen akcií je potřeba říkat celý příběh
Vývoj cen akcií velkých technologických společností často vyvolává reminiscence na přelom tisíciletí, kdy se právě na trhu s tehdy mladičkými internetovými společnostmi nafoukla jedna z největších cenových bublin historie. Dopadlo to (na hezkých pár let) špatně, a tak každé přirovnání současného vývoje k tomu před (již více než) dvěma dekádami vyvolává nervozitu, ne-li rovnou paniku. Často se ale neříká celá story.
Investorský magazín: Bude pro trhy lepším americkým prezidentem Trump, nebo Biden?
Trump, nebo Biden? Kdo bude lepším americkým prezidentem pro trhy? Americké volby mohou burzami zahýbat více než covid-19. Investorský magazín se podívá do obou politických táborů. Dojde i na výsledky aktuálního průzkumu mezi světovými portfoliomanažery a rozbor synchronizovaného růstu cen hlavních typů investic. V závěru nechybí ani stručný přehled očekávaných událostí posledního srpnového týdne.