Tyto akcie by měly nová americká cla ustát bez úhony
|

Tyto akcie by měly nová americká cla ustát bez úhony

Investoři i analytici zvažují, jaký dopad na americkou (a světovou) ekonomiku budou mít nová cla na dovoz oceli a hliníku. Thomas Lee z Fundstrat Global Advisors, jako ostatně tradičně, neztrácí čas a ukazuje na tituly, na něž by se investoři měli minimálně podrobněji podívat.

Investiční tipy Akciové tipy Mezinárodní obchod Americké akcie Americká ekonomika

Firmy, které ocel a hliník využívají, tedy například automobilky, říkají, že se nová cla propíšou do jejich nákladů i do vyšších cen pro zákazníky. Thomas Lee ale raději ukazuje na potenciální vítěze, respektive jejich akcie.

"Akciový trh to s prvotní reakcí na plánovaná cla přehnal. My naopak považujeme vyvolaný pokles cen akcií za nákupní příležitost," napsal Lee klientům své společnosti brzy po oznámení plánů na zavedení cel.

Lee upozorňuje na akcie, které nemají mnoho co do činění s mezinárodním obchodem, jakkoli některá jména patří ke globálním značkám. Jde o firmy, na jejichž tržbách se export podílí jen z malé části, a stejně tak jejich výrobní vstupy jsou jen z malé části z dovozu (relativně k prodejním cenám hotového zboží).

Lee nechal svůj počítač zařádit s databázemi tržních a firemních dat a poskládal seznam dvaceti titulů, jež by investory snažící se o vyztužení portfolia proti dopadům nových cel mohly zajímat (v závorce je podíl cen dovážených vstupů a vývozů na celkových tržbách). Lze jej bez obav rozporovat, a to včetně argumentace, s jakou k němu stratég dospěl. Akciových tipů na poctivé prověření (zdravíme příznivce investorských domácích úkolů) ale není nikdy dost.

Boeing (35,2 %), Harris Corporation (35,2 %), Lockheed Martin (35,2 %), Raytheon Company (35,2 %), Motorola Solutions (39,3 %), Nucor (15 %), Concho Resources (23,1 %), EOG Resources (23,1 %), Hess Corp. (23,1 %), Pioneer Natural Resources (23,1 %), Cimarex Energy (23,1 %), Marathon Petroleum (20,2 %), Phillips 66 (20,2 %), Valero Energy (20,2 %), Hershey (26,2 %), Alexion Pharmaceuticals (38 %), Amgen (38 %), Biogen (38 %), Gilead Sciences (38 %), Vertex Pharmaceuticals (38 %).

Zdroj: Fundstrat Global Advisors