UBS: Těžko hledat důvody pro růst ceny zlata
|

UBS: Těžko hledat důvody pro růst ceny zlata

Podle UBS nelze v současnosti najít dostatečně přesvědčivé důvody k růstu ceny žlutého kovu. Analytici ze švýcarské banky zaujímají ke zlatu nadále neutrální postoj, protože katalyzátory růstu, jako jsou makroekonomická rizika nebo posilující dolar, nejsou zlatu příznivě nakloněny. Nelze však očekávat ani výraznější propad.

Zlato Americký dolar Investiční alternativy Komodity Vzácné kovy Bezpečné investice

Podle analytičky  Joni Tevesové investoři nijak výrazně nenavýšili své pozice ve zlatě ani po růstu v roce 2015, a proto není důvod očekávat další rally. Na druhou stranu však v roce 2018 nelze očekávat ani žádný výrazný výprodej. Zlato je stále důležité pro investory, kteří hledají zajištění pro případ poklesu hodnoty jiných aktiv, diverzifikační roli v portfoliích stále plní.

Tevesová byla v posledních dvou letech nakloněna růstu ceny zlata, momentálně je její názor spíše neutrální. V poznámce klientům napsala, že americký dolar má potenciál posilovat vůči některým hlavním měnám včetně japonského jenu, který plní podobnou zajišťovací funkci jako zlato. Vůči euru by ale mohl dolar oslabovat.

Ani růst, ani pokles

Pro zlato není zrovna dobrou zprávou ani poměrně dobrý makroekonomický výhled ve většině vyspělých zemí. "Růstová dynamika se zlepšuje. Ačkoli trend v roce 2018 pravděpodobně nebude tak pozitivní, růst pravděpodobně zůstane stabilní. V tomto kontextu je těžké ospravedlnit silnější nákupní apetit investorů do zlata. Podle nás ovšem neexistují ani přesvědčivé důvody k prodeji kovu. Náš odhad makroekonomické situace je v souladu se současnou cenou zlata, které má omezený prostor pro výraznější pohyby," uvedla Tevesová.

Podle ní na trhu není dostatek faktorů, které by mohly cenu zlata poslat dolů tak dramaticky, jako tomu bylo v roce 2013.

Zlato od začátku letošního roku a v polovině listopadu bylo v zisku okolo 12 % (v amerických dolarech). Pokud se mu podaří udržet se na současných hodnotách, zaznamená druhý kalendářní rok v plusu, ačkoli ceny v poslední době hodně kolísají. Loni právě v období od září do prosince ztratil žlutý kov většinu svých zisků.

Zdroj: UBS