Udělat Ameriku znovu skvělou? Akcie to zvládly i bez Trumpa
|

Udělat Ameriku znovu skvělou? Akcie to zvládly i bez Trumpa

Donald Trump se o prezidentské křeslo ucházel s tím, že "udělá Ameriku znovu skvělou". Co se akcií týče, měl splněno dříve, než mu hlas odevzdal první volič.

Americké akcie Evropské akcie Světové akcie Ocenění Americký dolar

Uplynulá dekáda se do historie zapsala jako mimořádně úspěšná pro americké akcie. Začátek letošního roku to zpečetil, nadvýkonnost akcií na Wall Street proti zbytku světa narůstala exponenciálně, byť v absolutním vyjádření bylo první čtvrtletí pro Wall Street samozřejmě katastrofou.

Nadvýkonnost amerických akcií je zčásti dána vývojem valuací. V případě Wall Street se ukazatele ocenění dostaly na rekordní maxima, zatímco v případě Německa, Británie či třeba Číny se po celé desetiletí pohybovaly více méně do strany.

Druhým významným faktorem je dění na měnových trzích. Jak ukazuje například takzvaný Big Mac index, dolar v uplynulém desetiletí posílil prakticky ke všem významným měnám.

"Americké akcie v uplynulém desetiletí porážely akcie prakticky ze všech ostatních trhů. Jak ale říká Warren Buffett, cena, kterou zaplatíte, určuje vaše budoucí zisky. Z tohoto pohledu se vývoj z posledního desetiletí zdá být dlouhodobě neudržitelný," varuje známý bloger a hedgeový manažer Jesse Felder. A dodává, že si lze výše uvedené grafy vyložit i tak, že akcie mimo USA již dlouho nebyly tak atraktivní jako nyní.

Zdroj: thefelderreport.com