UFO: První vesmírný ETF na tržní oběžné dráze
|

UFO: První vesmírný ETF na tržní oběžné dráze

Půl století poté, co se první lidé prošli po Měsíci, se do vesmíru mohou naplno vydat také "drobní" investoři. A mají to velice snadné, na trhu je totiž první burzovně obchodovaný fond (ETF) sledující konkrétně firmy, které tak či onak jsou napojené na vesmírný byznys.

ETF Americké akcie Světové akcie Technologie

Procure Space ETF (s velice hezkým tickerem UFO) se zaměřuje na akcie firem, které významnou část tržeb čerpají ze služeb a produktů, které pomáhají se softwarem, hardwarem i samotnou lidskou přítomností ve vesmírném prostoru. Poplatek za investici do UFO je 0,75 % a fond se obchoduje na trhu NYSE Arca.

Podkladem pro fond je S-Network Space Index, výsledek spolupráce S-Network a Space Investment Services. Ten zahrnuje firmy od výrobců hardwaru přes vesmírné technologie po satelitní komunikaci. Zahrnuté společnosti musejí vyrábět technologie pro využití přímo ve vesmíru, případně musí prostor mimo Zemi hrát zásadní roli v jejich byznysu.

Zahrnuté společnosti musejí splňovat kritéria nejen v oblasti byznysu, ale také co do velikosti či likvidity. 80 % váhy indexu připadá na firmy, jež generují v souvislosti s vesmírem minimálně polovinu svých tržeb, pětina váhy je pak určena pro firmy s menší expozicí na vesmírný byznys. Váha jednotlivých titulů vychází z velikosti firmy, podílu volně obchodovaných akcií a podílu tržeb generovaných z odvětví týkajících se vesmíru.

UFO může na první pohled působit podobně jako fondy zaměřené na letectví a zbrojařství. Vedení fondu se jej ale snaží co nejvíce odlišit. Mezi největší pozice v 30položkovém portfoliu ETF se řadí firmy jako Iridium Communications, Inmarsat, Viasat, Trimble Navigation a Sirius XM. Nejvíce zastoupeny jsou sektory komunikačních služeb, průmyslu a informačních technologií. Geograficky je fond nejvíce zaměřen na USA, Francii a Spojené království.

Příležitostmi ve vesmírném byznysu jsou v současnosti především pokles nákladů, fyzicky menší zařízení a technologie a také větší mezinárodní a firemní spolupráce. To vše umožňuje rychlejší a levnější výzkum a vývoj a v posledních letech stále větší zapojení soukromých firem.

Zdroj: ETF.com