USA a zbytek světa: Není to jen o technologických akciích
|

USA a zbytek světa: Není to jen o technologických akciích

Americký akciový trh v období po krizi strčil do kapsy prakticky celý burzovní svět. Často se hovoří o tom, že za to vlastně může pár velkých technologických firem. Tak jednoduché to ale není.

Americké akcie Světové akcie Býčí trh Sektory Technologie Srovnání investic

Na úvod se hodí poznamenat, že technologický sektor má v současnosti v širokém americkém indexu S&P 500 váhu okolo 25 %, zatímco v globálním indexu MSCI All Country World pouze zhruba poloviční. Úvaha, že skvělý výkon odvětví pomáhá více americkému trhu, tedy není scestná.

Jsou akcie FANG levné? Odpověď má smysl v širší optice
Po několika úžasných letech a fenomenálním začátku roku 2018 se akcie FANG (Facebooku, Amazonu, Netflixu a Alphabetu) dostaly pod (různě silný) prodejní tlak. Část investorů to vnímá jako unikátní příležitost zahrnout hvězdnou čtveřici do portfolií.

Není ale nic jednoduššího (když máte alespoň průměrný počítač, nebo raději rovnou agenturní data), než oba indexy o technologické odvětví okleštit, světový benchmark pak zbavit amerického nádechu úplně.

Nadvýkonnost amerického trhu se s výjimkou dvou prvních pokrizových let i tak ukazuje v jasných barvách. Rozdíl sice není tak výrazný, ale stále je enormní. Aktuální býčí trend v USA tedy celkem evidentně není jen o technologiích.

Pozorné investory jistě napadnou otázky, na něž graf odpovědi neposkytuje. Namátkou:

  • Není to tak, že technologické giganty v USA svým výkonem ovlivňují sentiment na celém trhu, a tak investoři vkládají peníze i do jiných odvětví? Možná, ale slepí investoři do amerických akcií nejsou, stačí se podívat třeba na sektor energetiky; fundamenty stále mají význam.
  • Zbytek světa jako kdyby toho za posledních pět let v součtu mnoho nenabídl. Možná, ale právě v technologickém nebo i spotřebitelském odvětví bylo ve světě na co úspěšně vsadit. Stačí se podívat třeba na grafy akcií Alibaby nebo Tencent Holdings.
  • A co vliv směnných kurzů? Popravdě řečeno, nevíme, zda JPMorgan svůj graf celý vede v amerických dolarech, ale je to pravděpodobné. Kurz americké měny za posledních devět let přitom samozřejmě kolísá, a tak je velice dobře možné, že investoři v lokálních měnách na svých obchodních účtech zaznamenávají lepší výkony, než by naznačovaly dolarové grafy.
Akcie: Proč si nelámat hlavu s nadprůměrnými výnosy z posledních let
Průměrný roční výnos indexu S&P 500 od roku 1928 je 9,6 %, od roku 2009 je to dokonce 15,1 %. Jak dlouho si myslíte, že jsou podobná čísla udržitelná? A jsou tyto průměrné hodnoty vůbec pro někoho důležité?
Zdroj: JPMorgan