Užijte si zlatý ohňostroj, dokud to bouchá
|

Užijte si zlatý ohňostroj, dokud to bouchá

Je snadné radit investorům nakupovat v době, když ostatní prodávají, daleko složitější je ale opravdu tímto způsobem investovat. Známý bloger a investiční manažer Jesse Felder to ale před pár lety dokázal na trhu se zlatem a akciemi jeho těžařů, takže nyní může sčítat zisky. Na vavřínech ale neusíná.

Zlato Vzácné kovy Bezpečné investice Investiční alternativy Ponaučení pro investory

Felder před pěti lety radil nenasytnost a agresivní nákupy na trhu se zlatem a akciemi jeho producentů. Bylo to v době, kdy se cena unce zlata blížila shora hladině 1 000 USD, samotný kov byl znevažován a akcie producentů výrazně zaostávaly za silnou rally indexu S&P 500.

Od té doby ale cena zlata vzrostla o více než 75 %, index cen akcií jeho producentů vzrostl o více než 200 %, zatímco široký akciový index získal na hodnotě jen zhruba polovinu.

Velká část nadvýkonnosti zlata a akcií producentů se ale odehrála v posledních týdnech a měsících, kdy se cena kovu vzdálila na 20 % od svého 40týdenního průměru.

"Sledujeme zlatý ohňostroj, který jsem vyhlížel již před pár lety. Mám ale na paměti slova Warrena Buffetta o tom, že to, co prozíraví dělají na začátku, dělají hlupáci na konci," říká Jesse Felder. "Netvrdím, že je býčí trend na trhu s drahými kovy u konce, to v žádném případě, ale myslím si, že strach, který ze zlata a akcií jeho těžařů v posledních letech dělal skvělou příležitost, byl zahnán letošním růstem ceny kovu."

I proto podle Feldera nyní již nemá smysl tak vášnivě nakupovat zlato, protože již býčí trend může být ve fázi, kdy nákupní straně dominují - řečeno s Buffettem - hlupáci. A něco na tom může být, žádný ohňostroj koneckonců nebouchá donekonečna.

Proč zlato trhá rekordy v době, kdy posilují akcie?
Index S&P 500 přidal od svých minim v březnu přes 40 %. Zlato za tu samou dobu v dolarovém vyjádření posílilo o pětinu. Bylo by to všechno skvělé, kdyby to nebylo podezřelé.
Zdroj: thefelderreport.com