Úzké hrdlo aneb jedna americká ropná rozluka
|

Úzké hrdlo aneb jedna americká ropná rozluka

Americká ropa neteče na světové trhy. Nemá totiž kudy.

Ropa Komodity Ropa WTI Těžba z břidlic Těžba Analytici ČS

Deník Wall Street Journal se minulý týden ve své analýze zaměřil na pravděpodobně nejpalčivější problém, kterému v současnosti čelí těžaři břidlicové ropy ve USA. Je jím nedostatečná kapacita ropovodů.

Břidlicová ropa se těží zpravidla ve vnitrozemí Spojených států. Ropu jako takovou tedy nestačí jen vytěžit ze země, je ji také potřeba dopravit na místo určení. A právě její doprava se vzhledem k omezené kapacitě zdražuje.

Vyšší ceny přepravy ropy se odrážejí v narůstajícím rozdílu mezi cenou standardní ropy WTI a ropy Midland, která představuje benchmark ceny, za kterou svoji produkci prodávají vnitrozemští američtí těžaři. Ačkoli cena WTI roste, kvůli přetlaku nabídky ve vnitrozemí cena ropy poklesla.

Ve výsledku producenti z amerických břidlic do značné míry netěží ze současného nárůstu cen ropy na světových trzích. Dokud nedojde k rozšíření kapacity ropovodů směřujících z vnitrozemských těžebních polí k rafinériím a exportním terminálům na pobřeží Mexického zálivu, bude dopad růstu objemu těžby z břidlic na trh tlumen neschopností amerických firem vstoupit se svou produkcí ropy na globální hřiště.

Zdroj: Česká spořitelna