V jaké kondici je trh primárních veřejných nabídek akcií
|

V jaké kondici je trh primárních veřejných nabídek akcií

Na americké burzy letos plánují své akcie uvést společnosti Lyft, Uber, Airbnb, Pinterest nebo Slack. I proto není od věci podívat se na to, v jaké kondici aktuálně trh primárních veřejných nabídek akcií je.

Primární úpis akcií (IPO) Americké akcie

1. Ochota investorů riskovat

Když se společnostem daří získávat velké objemy peněz, je to signál nejen optimismu investorů, ale i jejich ochoty riskovat. Slabý zájem o primární veřejné nabídky je naopak signálem opatrnosti investorů a jejich averze k riziku.

Během posledních tří let nově upsané akcie svou výkonností překonávaly výkonnost indexu S&P 500. Vrcholu tohoto trendu bylo dosaženo loni v létě, dna poté na konci loňského roku.

2. Výkonnost akcií po IPO

Pokud se zaměříme na technologický sektor, jsou čísla za poslední tři roky smíšená. Akciím některých společností se po vstupu na burzu velice dařilo (DocuSing +92 %, Ceridian +116 %, Pluralsight +120 %), jiné u investorů propadly (GreenSky -51 %, Sogou -53 %, Trivago -52 %). Cenné papíry společnosti Snap, která se postarala o největší technologický úpis posledních let, od vstupu na trh před dvěma roky spadly o 42 %.

3. Hodnota amerických IPO

Hodnota amerických IPO v druhém čtvrtletí roku 2014 dosáhla více než 20 miliard dolarů. Po propadu kvůli prezidentským volbám se zvyšovala až do druhého čtvrtletí roku 2018 na asi 15 miliard dolarů. Od té doby se ale snižuje a v současnosti je jen okolo 5 miliard dolarů za kvartál.

4. Makroekonomické a politické vyhlídky

Rozhodnout se, zda si na burzu jít pro peníze hned, nebo počkat, je pro společnosti složité. Lze nicméně předpokládat, že aktuální zájem firem o IPO je dán přinejmenším dvěma faktory. Prvním je předpoklad, že americké prezidentské volby v roce 2020 na trhy přinesou nejistotu podobnou té z roku 2016. A druhým obavy, že zpomalování růstu ekonomiky by letos nebo v roce 2020 mohlo v USA vyústit v recesi.

5. TOP 5 firem s hodnotou 250 miliard dolarů

Většina z velkých technologických společností, jejichž úpisy na burze jsou netrpělivě očekávány, zatím nezveřejnila detaily svých primárních nabídek akcií. To, že rok 2019 bude z pohledu IPO mimořádně zajímavý, však naznačuje již fakt, že souhrnná hodnota pěti největších technologických společností, které by na veřejný trh své akcie měly uvést v tomto roce, se odhaduje asi na 250 miliard dolarů. Pokud by souhrnná hodnota jejich IPO dosáhla 20 % jejich hodnoty, šlo by o 50 miliard dolarů.

Investorský magazín: Uber a Lyft jedou na burzu. Přisednete?
Již brzy nemusíte být jen zákazníky Uberu, ale i jeho plnohodnotnými akcionáři. Alternativní provozovatelé taxi Uber a konkurenční Lyft se chystají na burzu, a Investorský magazín se proto zaměřuje na hospodaření firem a na to, co očekávat od jejich akcií. Prostor ale věnuje i novele insolvenčního zákona a lehce ironickému pohledu na akciové korekce. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na další obchodní týden.
Uber & Lyft: Ztrátové hvězdy míří na burzu
Na akciový trh míří slavná jména jako Lyft, Uber nebo Airbnb. Tyto společnosti mají problém dosáhnout zisku. Má tedy smysl do nich investovat?
Zdroj: Koyfin