V rytmu emerging markets aneb Co si vzít ze současné rally mladých trhů
|

V rytmu emerging markets aneb Co si vzít ze současné rally mladých trhů

Akcie z rozvíjejících se trhů nejsou investicí do každého počasí. Když se jim daří, stojí to za to, když na ně ale vstoupíte v nepravou chvíli, můžete zažít hodně bolestivý pád.

Emerging Markets Volatilita Světové akcie

Burzovně obchodovaný fond iShares MSCI Emerging Markets letos od začátku roku do poloviny října přidal více než 32 %, zatímco americký index S&P 500 "jen" zhruba 14 %. Nebylo tomu tak ale vždy. Zatímco mezi roky 2008 a 2015 přidal S&P 500 kolem 40 %, fond iShares MSCI Emerging Markets se o více než 30 % propadl. A na maxima z roku 2007 se dosud nevrátil.

Volatilita, jakou rozvinuté trhy neznají

Jestli rozvíjející se trhy něco charakterizuje, je to vysoká volatilita. Společnost MSCI benchmark rozvíjejících se trhů sestavila v roce 1988, dvouciferný pohyb v procentech v ročním horizontu od té doby index vykázal ve více než třech čtvrtinách případů, bezmála v polovině případů byl pohyb nahoru nebo dolů dokonce větší než 20 %. Americké akcie vykazují ve stejném horizontu jen zhruba poloviční kolísavost.

S kolísavostí emerging markets souvisí i otázka investičního horizontu. Pokud platí, že na vyspělých trzích lze za dlouhý považovat investiční horizont deset let, na rozvíjejících se trzích je potřeba počítat minimálně s dvojnásobkem.

Základem je diverzifikace

Pomoc lze hledat v regionální a sektorové diverzifikaci a kombinaci rozvíjejících se a rozvinutých trhů. MSCI Emerging Markets Index během své ztracené dekády mezi lety 1994 a 2003 přidal procento, S&P 500 bezmála 185 %. A naopak, mezi roky 2000 a 2009 benchmark rozvíjejících se trhů vyskočil o 160 %, zatímco S&P 500 klesl o zhruba 9 %.

Mezi roky 1988 a 2016 dosahoval průměrný roční růst S&P 500 a indexu MSCI Emerging Markets shodně o něco více než 10 %. Kdybyste však ve stejném období 80 % prostředků investovali (a ročně rebalancovali) v USA a 20 % na emerging markets, dosáhli byste průměrného ročního výnosu lehce pod 11 %.

Rozvíjející se trhy nejsou ničím pro nezkušené investory. Ten, kdo jeden rok patří na špici, může druhý rok skončit klidně na posledním místě, jak ukazuje mimo jiné následující srovnání výkonnosti vybraných mladých trhů v posledních dvaceti letech. Průměrný roční výkon nejslabších trhů v tabulce je -26 %, zatímco nejlepších +81 %. Přitom ze srovnání vyplývá, že neexistuje žádný logicky vysvětlitelný vzorec, který by proměnu výkonnosti jednotlivých rozvíjejících se trhů v čase vysvětloval.

Od finanční krize ve Spojených státech akcie na Wall Street letí vzhůru, akcie na rozvíjejících se trzích se vpřed spíše plíží. Vyvozovat z letošní výkonnosti emerging markets jakékoli závěry by bylo unáhlené, příznivé valuace a síla růstového momenta ale mohou přilákat velké objemy peněz. Pokud se příznivý sentiment na rozvíjejících se trzích potvrdí, může se ukázat, že stojíme v bodu obratu, za nímž leží několik let, kdy budou americké akcie ve stínu emerging markets. A nebo jde jen o nevýznamný pohyb nahoru, který následující měsíce rychle vyváží.

Zdroj: Bloomberg