Velká technologická rošáda: 3 akcie k nákupu a 3 akcie na prodej
|

Velká technologická rošáda: 3 akcie k nákupu a 3 akcie na prodej

Technologické akcie byly pro investory v posledních letech většinou docela terno. Určitě to platí pro tituly ze skupiny FAANG, které táhly celý americký akciový trh výše. V budoucnu to již platit nemusí, alespoň ne pro všechny.

Microsoft Amazon Facebook Alphabet (Google) Technologie Americké akcie Investiční doporučení S&P 500 Investiční tipy Akciové tipy

Akcie společností Facebook, Apple, Amazon, Netflix a Alphabet loni posílily mezi 31 a 54 % a nechaly za sebou i nadmíru štědrý výkon indexu S&P 500 (+21 %). Díky těmto číslům tyto akcie tvoří poměrně velkou část portfolií i u investorů, kteří primárně nevybírají jednotlivé tituly a raději sázejí na indexové nástroje. Například Apple má v rámci S&P 500 váhu zhruba 4 % a v indexu Nasdaq 100 celých 11 %.

Rok 2018 může mnohé změnit. Které technologické tituly mohou pokračovat v úspěšném tažení? A jaké akcie si pravděpodobně dají pauzu, pokud jde o býčí trend?

Co nakupovat?

Microsoft

Tento gigant sice nepatří mezi nejatraktivnější jména v sektoru, ale v posledních letech ukazuje, že je jedním z nejlepších technologických titulů. Svou velikostí se může měřit s dalšími velikány. Co se týče tržní kapitalizace, s více než 700 miliardami dolarů šlape na paty Amazonu a Alphabetu. V objemu hotovosti s bezmála 140 miliardami dolarů jednoznačně vévodí, stejně jako v případě ročního provozního cash flow (přes 40 miliard).

Společnost neusíná na vavřínech, což dokazuje velice silný růst v oblasti cloudových služeb a poskytování softwaru jako služby. Oproti jiným technologickým obrům se tedy Microsoftu daří růst právě v oblastech, které by měly být pro společnost do budoucna nejdůležitějším zdrojem příjmů. I díky tomu se cena akcie již vrátila na úroveň, na níž se nacházela před únorovou korekcí trhu.

Cisco Systems

Firma také nemá v určitých kruzích zrovna skvělou pověst, ale za pozornost stojí. Díky tomu, že se daří restrukturalizace a prodej hardwaru nahrazují příjmy z prodeje softwarových řešení, mohla firma po více než dvou letech vykázat čtvrtletní nárůst tržeb. A díky struktuře poplatků a licencí by tento trend měl pokračovat.

Pozitivní vývoj pociťují také investoři. Dividenda trvale roste, od roku 2011, kdy ji firma začala vyplácet, dokonce na pětinásobek. Akcie společnosti se dostaly na úroveň z doby před korekcí již před dvěma týdny.

Amazon

Třída sama pro sebe. Důvodů pro držení této akcie je více. Mezi nejdůležitější patří úspěchy její služby Prime a rostoucí počet předplatitelů, díky čemuž vygenerovala za rok 2017 o 51 % vyšší tržby než v roce 2016. Průměrný příjem na jednoho zákazníka služby se pohybuje okolo 1 300 dolarů ročně, což je dvojnásobek oproti konvenčním službám.

Dalším pozitivem se jeví být převzetí společnosti Whole Foods, které firmě možnosti v segmentu potravin. Amazon může využít své know-how v oblasti internetového prodeje a opět se stát vedoucím hráčem na trhu. Firma přitom již je lídrem na trhu s čerstvými potravinami a představuje 18 % on-line prodejů potravin.

Cena akcie může vyvolávat úsměv na tvářích akcionářů, ale je pravda, že zhodnocení o více než čtvrtinu za dva měsíce může být pro mnohé varováním.

zdroj: Google Finance

Co prodávat?

Facebook

Provozovatel nejznámější sociální sítě sice podle očekávání za poslední čtvrtletí opět reportoval skvělé výsledky, ale vše není tak hezké, jak to na první pohled vypadá. Počet každodenních uživatelů v USA a Kanadě, což jsou nejlukrativnější trhy firmy, poprvé od uvedení firmy na burzu klesl. V tomto směru je Facebook pravděpodobně již na vrcholu, horší jsou ale některá rozhodnutí týkající se funkčnosti a určitých omezení. To má za následek kratší čas, který stráví uživatelé na síti. Navýšení počtu zaměstnanců v oblasti bezpečnosti pak může vést k podstatnému zvýšení nákladů.

Další pohromu může znamenat pokles obliby sociálních sítí kvůli stále častějším útokům na bezpečnost a šíření falešných zpráv. Firma tedy může i v budoucnu čelit odlivu uživatelů, což se může dotknout jejích výsledků. Možná i díky tomu se cena akcie ještě úplně nevzpamatovala z poklesu na začátku února a od začátku roku je na tom hůře než index S&P 500.

Alphabet

Na rozdíl od Facebooku nedokázal Google ani splnit očekávání analytiků ohledně posledních čtvrtletních výsledků. Náklady na platby partnerům za přesměrování zákazníků (traffic acquisition costs) rychle rostou a situace se do budoucna nejspíše nezlepší. Firma sice investuje do nových technologií (samořízená auta, cloudové služby), ale reklama je stále největším zdrojem příjmů. Společnost v tomto směru čelí jak nové konkurenci, tak antimonopolním pokutám ze strany EU (jen za poslední rok 2,8 miliardy dolarů).

Akcie firmy jsou na tom sice lépe než index S&P 500, ale ze ztrát na začátku února se zatím nevzpamatovaly. Vzhledem k hospodářským výsledkům a špatným prognózám to bude mít letos Alphabet hodně těžké.

NVIDIA

Výrobce grafických karet loni těžil ze šílenství kolem bitcoinu, což se projevilo i na jeho výsledcích. Kryptoměnová mánie pomalu opadá a titul je po loňském růstu o 100 % poměrně drahý. Prodeje společnosti by i letos měly dosáhnout zajímavého růstu, ale dlouhodobější perspektiva nemusí být optimistická.

Cena akcie již letos vzrostly o bezmála 30 %, podařilo se jim dokonce smazat ztrátu ze začátku února, ale nová historická maxima se nedaří udržet. Tak jako u zbývajících dvou titulů na prodej tedy platí, že kurz nemusí hned začít padat, ale investoři najdou na trhu alternativy se zajímavějším růstovým potenciálem.

zdroj: Google Finance

Zdroj: MarketWatch