Víra jako klíč k úspěchům v investování
|

Víra jako klíč k úspěchům v investování

Emoce do investování nepatří, tvrdí řada obchodníků. Koncept behaviorálních financí naopak pracuje s premisou, že emoce jsou v investování extrémně důležité. V čem?

Investování Investiční strategie Ponaučení pro investory Psychologie

Expert na behaviorální finance Daniel Egan připomíná animovaný film Dumbo ze začátku 40. let 20. století. V něm myš jménem Timothy osiřelému slonímu mláděti Dumbovi s mimořádně velkýma ušima věnuje údajně kouzelné pírko, díky kterému má slůně získat schopnost létat. Dumbo později zjistí, že létat by dokázal i bez pírka, a pochopí, že pírko jen mělo podpořit jeho víru a dodat mu odvahu.

Egan vysvětluje, že víra vždy byla důležitým hybatelem dění. Vznik světa, vyznávání božstev a nadpřirozených sil, vize posmrtného života, to vše je spojené s vírou. A nejen to. Egan tvrdí, že víra hraje obrovskou roli také v investování. Investoři musejí věřit, že jejich strategie má potenciál uspět, a to i v situaci, kdy průběžné výsledky neodpovídají jejich představám. Jinak by na finančních trzích nikdy nic nevydělali, říká.

"Kdyby se investoři měli rozhodovat racionálně, bez emocí, nikam by se nedostali. Vždy totiž některé faktory hovoří pro, zatímco jiné proti určité investici nebo strategii, a člověk se tedy musí přiklonit na jednu, nebo druhou stranu. Konečné slovo mají vždy emoce, víra," dodává Egan.

Zdroj: dpegan.com