Vliv změn reálných sazeb na zlato? Velice nejistý obchod
|

Vliv změn reálných sazeb na zlato? Velice nejistý obchod

Nedávno jsme psali o tom, že vztah mezi zlatem a reálnými výnosy dluhopisů v posledním roce přestává fungovat a co z toho může vzejít. Tentokrát se podíváme na pár grafů a statistik toho, jak tento inverzní vztah fungoval v minulosti. Je tedy vůbec možné na něj spoléhat?

Úrokové sazby Americké státní dluhopisy Výnosy Zlato Korelace investic Investiční alternativy Bezpečné investice

Vývoj reálných výnosů bývá inverzní k vývoji ceny zlata. Když rostou reálné sazby, zlato jako investiční aktivum, které nenabízí žádný pevný výnos, začíná být vůči bezrizikovým dluhopisům méně atraktivní. Vypadá to hezky, ale již jsme si řekli, že grafy jsou věc jedna a skutečnost věc druhá.

Charlie Bilello ze společnosti Pension Partners na to šel trochu více analyticky. Vzal v potaz desetileté reálné výnosy. Od roku 1975, kdy se obchoduje s futures na zlato, tento vztah funguje jak na měsíční bázi (první graf), tak na roční bázi (druhý graf).

Zlato vs. měsíční změny reálných sazeb

Na první pohled se tak může zdát, že růst reálných výnosů vede k mírnému poklesu ceny zlata, zatímco pokles reálných výnosů je pro zlato pozitivní.

Zlato vs. roční změny reálných sazeb

Inverzní vztah mezi vývojem reálných výnosů a cenou zlata existuje, podle Bilella je korelace na úrovni -0,39.

Zlato vs. meziroční změny 10letých reálných výnosů dluhopisů USA

Ale to, že existuje vztah, neznamená, že se projevuje stále.

Růst ceny zlata při změně reálných sazeb

V jednoletém horizontu při růstu reálných sazeb zlato ztrácelo pouze v 56 % období. To znamená, že v dalších 44 % cena zlata rostla, přestože by podle teorie měla klesat.

Vedle samotné změny reálných sazeb se Bilello podíval také na to, jak se zlatu daří, když jsou sazby nízké, a jak, když jsou vysoké. Zlatu se při růstu sazeb na vysokých úrovních daří mnohem hůře, než když jsou výchozí sazby nízké.

Růst ceny zlata při změně reálných 10letých výnosů dluhopisů USA

Na extrémních hodnotách jsou rozdíly velké, ale pevný vzorec lze najít jen stěží.

Růst ceny zlata při změně reálných 10letých výnosů dluhopisů USA

Nyní se podle tabulky nacházíme v devátém decilu. Za poslední rok vzrostly reálné výnosy desetiletých dluhopisů USA z hodnot těsně nad nulou na hodnoty mezi 0,6 a 0,7 %. Zlato za tu dobu posílilo zhruba o 6 %.

Zlato vs. meziroční změna výnosů 10letých vládních dluhopisů USA

I z posledního grafu je patrná určitá negativní korelace, ale je pravda, že čísla za poslední rok tomu příliš neodpovídají. Při míře korelace -0,39 se vlastně ani není co divit, dokonale inverzní vztah opravdu vypadá jinak.

"Při vysvětlování pohybů ceny zlata jsou reálné výnosy dluhopisů pouze jednou z mnoha součástí komplexu faktorů. Když jsou všechny ostatní faktory v rovnováze, může pohyb reálných výnosů ovlivňovat cenu zlata, ale když mluvíme o finančních trzích, všechny ostatní faktory nebudou nikdy v rovnováze," uzavírá Bilello.

Zdroj: Pension Partners