Volatilita: 5 klíčových informací pro investory
|

Volatilita: 5 klíčových informací pro investory

Uplynulé dva týdny po delší době připomněly, jak vypadá volatilita. Řada investorů na prudký nárůst kolísavosti cen akcií nebyla připravená a začala panikařit. Často zbytečně. Co by měli investoři o volatilitě vědět?

Volatilita Ponaučení pro investory Investování Investice

1. Volatilita je přirozenou součástí dlouhodobého investování

V první řadě je potřeba pochopit rozdíl mezi investováním a tradingem. Pokud se vydáte cestou dlouhodobého investování, volatilita není váš nepřítel, ale velký pomocník, především pokud investujete pravidelně. Díky ní se totiž při pravidelném investování průměrují nákupní ceny. Klíčové je mít na paměti délku investičního horizontu a nenechat se zviklat krátkodobými výkyvy cen, ty jsou totiž přirozené.

2. Investování podle volatility se nevyplácí

Časování trhu je disciplína pro pokročilé. Drobní investoři většinou při snaze nakupovat na minimech a prodávat na maximech dělají přesný opak. Dlouhodobí investoři by měli časování trhu pustit z hlavy. Většina nejziskovějších a nejztrátovějších dnů se nezřídka vyskytuje v krátkém období, a je tedy obtížné se do těchto bodů "trefit".

3. Obranou proti volatilitě je diverzifikace

Nejefektivnější obranou proti nadměrné volatilitě, která je s některými aktivy spojena, je diverzifikace. V portfoliu by tak měly být nejen akcie, ale i dluhopisy, cenné nebo průmyslové kovy a další komodity, měny a alternativy. Některé třídy aktiv jsou silně korelované, u jiných je ovšem korelace negativní, takže rozdělení peněz dokáže výrazně snížit celkovou kolísavost investičního koše.

4. Kolísavost akciového portfolia dokáží snížit i dividendové tituly

Nejen diverzifikace portfolia ve smyslu alokace kapitálu do různých tříd aktiv dokáže redukovat kolísavost tržní hodnoty investičního koše. Dobrou práci odvádějí z pohledu snižování volatility i dividendové tituly, které jsou v průměru stabilnější než cenné papíry, které investoři kupují jen kvůli vyhlídkám vývoje jejich tržní ceny.

5. Volatilita není totéž co riziko

Investoři by se na trhu měli za každé situace rozhodovat na základě jednoznačných dat, nikoli podle nálady ostatních obchodníků. To, že je většina trhu přesvědčena, že jsou investice do nějakého aktiva bez rizika, neznamená, že bez rizika opravdu jsou. A platí to i naopak. Nálada investorů totiž neurčuje kondici trhu, nýbrž aktuální kondice trhu určuje náladu investorů.

Zdroj: Fidelity International