Volatilita, ceny ropy a investiční strategie
|

Volatilita, ceny ropy a investiční strategie

Nejen alternativní investiční strategie i ceny komodit jsou v roce 2018 ovlivněny rostoucí volatilitou. Negativně jsou zasaženy strategie, které podléhají strukturálnímu zkreslení trendů, nebo ty, které jsou izolovány od širších finančních trhů. Malý dopad budou zaznamenávat méně likvidní investiční strategie nebo aktiva, pozitivní vliv pak bude mít volatilita na strategie zaměřené na pokles.

Komodity Ropa Ropa Brent Ropa WTI Volatilita Investiční strategie

Komodity v poslední době předvádějí smíšené výkony, což ilustruje rostoucí míru diferenciace mezi aktivy. V centru pozornosti zůstávají ceny ropy. Investoři sledují dopady červnového vyhlášení OPEC o zvýšení nabídky suroviny, která byla do té doby omezená dohodou z roku 2016. V době, kdy těžaři pokračují v hledání vyvážené ceny, fundamenty celkově podporují růst cen barelu. Zásoby ropy zůstanou po zbytek roku celkem napjaté, roli hrají i geopolitická rizika.

Eskalace obchodních střetů mezi USA a Čínou ve druhém čtvrtletí se odrazí v makroekonomických datech, ale hlavní vliv na ropu bude mít pravděpodobně až širší spirálový efekt dopadu obchodních sporů na růst světového HDP (může jít o tlak oběma směry). Elasticita poptávky po ropě vůči HDP je vysoká. Někteří analytici očekávají, že pokles světového růstu o jeden procentní bod může ovlivnit poptávku až o 500 tisíc barelů ropy za den. Analytici z Fidelity International odhadují, že každých 10 USD navíc u ceny barelu ropy má potenciál snížit roční růst světového HDP o 30 bazických bodů.

V následujících měsících bude jedním z klíčových rozhodnutí investorů to, jak budou do komodit investovat. Vztah mezi komoditami a akciemi navázanými na ně se v čase mění, například akcie těžebních společností, které se zabývaly surovým zlatem, začaly během roku zaostávat a v současné době mají jiný poměr výnosů a rizika než samotné zlato. O investici do komodit je proto (vlastně jako vždy) potřeba uvažovat v kontextu celého portfolia.

Je důležité, aby i v případě dalších alternativních investic fungovala diverzifikace a byly zajištěny různé úrovně rizik a výnosů. Například aktiva související s infrastrukturou mají nižší korelaci s tradičními rizikovými aktivy, takže pro ně je výhled pozitivní.

Zdroj: Fidelity International