Vrchol na akciovém trhu je blízko, levné peníze přestávají být politicky únosné
|

Vrchol na akciovém trhu je blízko, levné peníze přestávají být politicky únosné

Není žádnou novinkou, že centrální banky mají kvůli levným penězům, jimiž zalily trhy, na svědomí zvyšování ekonomické nerovnosti a rekordy na akciových trzích. Tyto levné peníze ale přestávají být v kurzu a akcie mohou být první, kdo stahování hotovosti z trhů odnese.

Světové akcie Centrální banky Fed ECB Kvantitativní uvolňování

"Centrální banky zhoršují nerovnost prostřednictvím inflace na akciovém trhu a deflace v ekonomice. Přiživovat dále bublinu na Wall Street je politicky nepřijatelné," napsal stratég Michael Hartnett z Bank of America Merrill Lynch v poznámce klientům. Rozdíl v růstu cen akcií (Wall Street) a poklesu míry ekonomické aktivity obyvatelstva (Main Street; měří podíl populace, která je ekonomicky aktivní) je markantní.

Jsou jen dva způsoby, jak podle Hartnetta tuto zvětšující se nerovnost ukončit, a to udělat bohaté chudšími, nebo chudé bohatšími. Fed (a v dohledné době snad i ECB) podle všeho pracují na prvním scénáři, když se utahováním měnové politiky snaží zkrotit Wall Street, což podle stratéga povede ke stanovení dlouhodobého vrcholu na akciovém trhu.

Inflace ale zůstává utlumená. Přirozený hospodářský růst nyní podle Hartnetta není schopen zajistit růst inflace, a to kvůli kombinaci faktorů, jako jsou rozvoj technologií, rekordní zadlužení ve světě nebo stárnutí populace. "Opětovný růst inflace bude vyžadovat radikální fiskální stimuly, obchodní války a nárůst geopolitického rizika," míní Hartnett.

Zpřísňování měnové politiky centrálních bank je podle stratéga velkou chybou, ale centrální bankéři v něm budou pokračovat, protože "chtějí, aby se na trhy vrátila volatilita". V létě tak podle něj dojde k významnému obratu v obchodování likvidity od centrálních bank, což na podzim povede k dosažení vrcholu na akciových trzích.

Hartnett proto doporučuje investovat do dvouletých státních dluhopisů USA a akcií z odvětví základních materiálů, shortovat naopak doporučuje dluhopisy z rozvíjejících se trhů a akcie technologických společností.

Hartnett zároveň tvrdí, že "zabít chamtivost trvá déle, než zabít strach", a připomíná, že během 12 měsíců před prasknutím technologické bubliny na přelomu tisíciletí klesl index Nasdaq Composite šestkrát o 10 % a více. Stratég očekává, že by technologický index mohl před koncem býčího trendu mohl růst k hodnotě 6 666 bodů. Jen pro zajímavost, býčí trend začal, když index S&P 500 klesl v březnu 2009 na 666 bodů.

Zdroj: CNBC