Všechno, nebo nic: Jednoznačných dnů na americké burze (opět) přibývá
|

Všechno, nebo nic: Jednoznačných dnů na americké burze (opět) přibývá

Americké akciové trhy zaměstnávají investory na celém světě. Ponechme tentokrát stranou výhledy, ocenění, konkrétní tipy a podobně a zaměřme se na něco, čemu se anglicky říká "all or nothing days".

Americké akcie S&P 500 Ekonomické a tržní indikátory Zajímavost dne

O čem je řeč? Jde o obchodní dny, během kterých se v rámci indexu S&P 500 alespoň 400 titulů pohne jedním směrem, tedy buď stoupne, nebo klesne. Zkušení investoři jistě zaznamenali, že během finanční krize a v letech následujících takových dnů na americké burze výrazně přibylo. Od roku 1990 do roku 2005 se vyskytly pouze tři kalendářní roky, během kterých se objevilo alespoň 10 takových seancí, zatímco v letech 2006-2016 jejich počet neklesl na jednocifernou úroveň.

Důvod? Raději rovnou dva – Fed a ETF. Americká centrální banka zaplavila trh penězi a srazila sazby na nulu, což extrémně zvýšilo atraktivitu akcií oproti jiným typům investic. No a burzovně obchodované fondy umožnily velkému množství investorů sázet na celé indexy a skupiny akcií s minimálním rizikem spojeným s konkrétními tituly. Výsledkem bylo tržní prostředí podobné přílivu, který zvedá všechny lodě najednou (a naopak).

Mimořádný byl v tomto směru loňský rok, kdy nastaly pouze tři all or nothing days. Panovala extrémně nízká volatilita a šlo o slabý rok pro sektor energetiky a s výjimkou Amazonu také pro odvětví consumer discretionary, kam patří například auta, média, hotely a další víceméně zbytné oblasti osobní spotřeby. A protože tyto dva sektory zahrnují zhruba čtvrtinu všech firem z indexu S&P 500, byly jednoznačné dny na burze (navzdory velice stabilnímu posilování indexu jako celku) vlastně výjimkou.

Letos takových obchodních seancí opět významně přibývá, za prvních pět měsíců roku jich bylo hned dvanáct. Společně s návratem volatility to slibuje zajímavější krátkodobé obchodování.

Zdroj: Bespoke Investment Group