Vy se ptáte, experti odpovídají: Co čekat v nejbližších měsících na trzích se zlatem, stříbrem a ropou (plus bonusový tip)
|

Vy se ptáte, experti odpovídají: Co čekat v nejbližších měsících na trzích se zlatem, stříbrem a ropou (plus bonusový tip)

Ceny ropy toho mají letos za sebou opravdu hodně, v posledních týdnech se ale relativně ustálily okolo 40 USD za barel. To ceny zlata a stříbra se vyvíjely i v uplynulých týdnech poměrně dynamicky. V rámci pravidelných expertních výhledů se na tři z nejpopulárnějších komodit často ptáte, vzhledem ke kolísání cen mohou ale krátkodobé výhledy vzít rychle zasvé. Proto jsme pro vás vybrali názory několika českých tržních profesionálů, jejichž životnost (názorů, nikoli samotných oslovených odborníků) je snad přece jen dostatečná na to, aby platily i poté, až si je přečtete.

Komodity Vzácné kovy Zlato Stříbro Investiční alternativy Bezpečné investice Ropa Ropa Brent Ropa WTI Anketa Miroslav Plojhar

Zlato a stříbro

Petr Lajsek (Colosseum)

Zlato v letošním roce úspěšně plnilo funkci bezpečného přístavu, tedy aktiva, do kterého investoři přesouvají své finance v období nejistoty. Tu vyvolala pandemie koronaviru, jejíž vliv stále tvá. Spotová cena zlata je stále nad hladinou 1 800 USD za trojskou unci, která by do konce roku měla odolat případným výprodejním vlnám. Ve hře je v případě stupňování problémů spojených s covidem-19 další růst nad 2 000 USD za unci.

Do ceny zlata se promítá vývoj hodnoty amerického dolaru. Slabší americká měna obecně napomáhá růstu cen komodit a naopak. Sílu dolaru přitom mohou výrazně ovlivnit blížící se prezidentské volby v USA. V případě vítězství Donalda Trumpa lze očekávat posílení americké měny, v případě výhry Joe Bidena spíše naopak. V případě vítězství demokratů očekávám růst poptávky po zlatě kvůli změnám, kterými USA pravděpodobně projdou. Změna prezidenta by mohla vyvolat nejistotu na akciových trzích a přesun poptávky investorů ke zlatu. Výhra demokratů by však měla znamenat také možnost uklidnění napětí ve vztazích s Čínou, EU a Mexikem. Zlato by pak mohlo korigovat níže, jde ale spíše o dlouhodobější faktor.

Co čekat od zlata v případě Bidenova volebního vítězství?
Zdá se, že letošní dobrá výkonnost zlata a stříbra může pokračovat i ve čtvrtém čtvrtletí. Zvýšenou pozornost opět přitahuje takzvaně reflační obchodování, které přeje zlatu i komoditám. Výnosy dlouhodobých dluhopisů a akcie firem s malou tržní kapitalizací jsou na vzestupu a cena zlata se vrátila nad 1 900 USD za trojskou unci. Zároveň roste pravděpodobnost, že Joe Biden porazí v prezidentských volbách Donalda Trumpa.
3 důvody, proč by Bidenovo volební vítězství mohlo vyvolat další výprodeje amerického dolaru
Není mnoho ošidnějších tržních témat, než jak může ten který výsledek amerických prezidentských voleb (a vlastně to platí pro leckterý jiný politický faktor) ovlivnit hodnotu konkrétních aktiv. V Goldman Sachs ale mají pro strach uděláno, a tak vedle jiných vydali koncem září zprávu shrnující případné dopady vítězství demokratického kandidáta (a favorita) Joea Bidena na hodnotu amerického dolaru.

Stříbro není tak vyhledávaným bezpečným přístavem jako zlato, poptávka po něm jako uchovateli hodnoty ale v dobách nejistoty také roste. Jeho využití je ovšem zejména průmyslové. Do karet navíc stříbru může hrát jeho relativní podhodnocení ve srovnání se zlatem. Poměr cen obou kovů je z historického hlediska stále nízký. Na cenu stříbra jinak budou působit podobné faktory jako na cenu zlata. Do konce roku se tak cena stříbra může opět stabilně pohybovat nad 25 USD za trojskou unci.

Cena stříbra (USD/unce)

Jan Vejmělek (Komerční banka)

Cena zlata letos dramaticky roste s tím, jak kov potvrzuje pozici bezpečného přístavu. Vedle vlivu pandemie koronaviru zlato tradičně těží také z geopolitických nejistot, a přetrvávají tenze mezi USA a Čínou mu tedy jednoznačně nahrávají.

Nevýhoda zlata spojená s tím, že negeneruje žádný výnos či úrok, zatímco jsou s ním spojeny náklady na uskladnění, je letos umazávána poklesem úrokových sazeb. V mnoha případech srazily centrální banky úroky blízko nule, v některých případech i pod ni.

Navzdory již výrazné rally, kterou má letos zlato za sebou, předpokládáme, že kov může v nejbližší době dále zdražovat. Náš předpoklad pro první čtvrtletí 2021 je 2 200 USD za trojskou unci, nicméně normalizace situace povede podle nás ve zbytku roku 2021 k poklesu ceny. Pro závěr roku 2021 tak počítáme s cenou 1 800 USD za unci.

Pavel Ryska (J&T Banka)

Zlato je letos jedním z nejvýkonnějších na trhu obchodovaných instrumentů a v eurech, korunách i dolarech navýšilo historická maxima. Po překotném růstu nad 2 000 USD došlo k mírné korekci a stabilizaci ceny zhruba mezi 1 900 a 2 000 USD za unci.

Centrální banky drží úroky na minimech a Fed upravil měnovou politiku tak, že napříště nechá inflaci i na delší dobu vzrůst nad dosavadní 2% cíl. Takové prostředí je pro cenu zlata příznivé. Pokud například státní dluhopisy nabízejí jen minimální výnos, který je nižší než míra inflace, investoři do dluhopisů reálně přicházejí o hodnotu vložených peněz, a hledají proto zajištění například právě na trhu se zlatem.

Stříbro pak bude podle mého názoru nadále volatilnější než zlato, nicméně směrem pohybu je bude pravděpodobně následovat.

Cena zlata (USD/unce)

Ropa

Petr Lajsek (Colosseum)

Do konce roku neočekávám nijak podstatnou změnu cen ropy. Proměnných, které se promítají do cen, je stále několik. Hlavní vliv bude mít pandemie koronaviru, jež obecně výrazně snižuje poptávku po ropě. Některé týmy sice již finišují s vývojem vakcíny na covid-19, její plošná produkce a distribuce jsou ale stále ještě otázkou minimálně několika měsíců.

Epidemická situace je nadále špatná. Mnohé významné turistické cíle se tak nadále potýkají s malou návštěvností. Významné sportovní akce se odehrávají bez diváků a tak dále, a tak poptávka po ropě ze strany aerolinek, provozovatelů výletních plaveb a dalších na své oživení stále čeká.

Cena ropy Brent (USD/barel)

Do cen ropy se také promítne vývoj amerického dolaru. Slabší americká měna obecně napomáhá růstu cen komodit a naopak. Vliv výsledku prezidentských voleb jsem již rozebral v souvislosti se zlatem. Další otazník pak visí nad omezením produkce ropy v zemích OPEC+, zejména pak v Saúdské Arábii a Rusku. Do konce roku by měla platit dohoda o omezení denní produkce o 7,7 milionu barelů, další snížení však již neočekávám.

Jan Vejmělek (Komerční banka)

Pro zbytek letošního roku žádný významnější trend nepředpokládáme, naše prognóza ceny ropy typu Brent je pro konec roku 40 USD za barel. V průběhu roku 2021 předpokládáme postupné zvyšování ceny k 50 USD za barel. Kartelu OPEC, respektive skupině OPEC+ se nakonec omezením produkce podařilo ceny stabilizovat, pro rok 2021 pak předpokládáme, že s globálním oživením po letošní koronavirové paralýze poroste poptávka po černém zlatě.

Bonus: Levný sektor těžařů jako zajištění proti návratu drahé ropy

Miroslav Plojhar (Česká spořitelna)

Ropa a ropný sektor ukazují mizérii hvězdy tržního nebe padlé do bahna. V předchozí dekádě byl ropný sektor na roztrhání, protože investoři věřili, že je vrchol těžby minulostí a levná ropa dojde (takzvaný peak oil). V posledních letech to celý sektor naopak schytával zleva i zprava (nadbytek ropy z břidlic, tlak na dekarbonizaci kvůli klimatické změně, rozvoj aut na elektřinu či vodík). Hřebíčkem do rakve pro ropný průmysl je letošní pandemie, propad dopravy a přechodně až záporná cena ropy na trhu s futures. Celý energetický sektor v USA má nižší valuaci než každý jeden technologický gigant typu Applu nebo Microsoftu. Ropa a ropný sektor zkrátka působí jako na odpis.

Přesto (nebo právě proto) má nyní smysl do ropného odvětví začít dlouhodobě investovat. Ne z lásky k produktu, jako je tomu u akcií Applu nebo Nike, ale z důvodu zajištění se proti nárůstu cen ropy. Drahou ropu si nikdo soudný v našich zeměpisných šířkách nemůže přát – prodražuje benzín, ale hlavně znamená velký přesun peněz do často politicky nestabilních či problematických zemí.

Proti krásné vizi budoucnosti bez fosilních paliv stojí riziko, že se ropy bude nedostávat dříve, než ji nebudeme potřebovat, a to ze dvou důvodů. Prvním jsou klesající investice do těžby a nových nalezišť, druhým pak to, že se odklon od fosilních paliv může zpozdit či zaseknout na mnoha detailech.

Ropný sektor je jasným poraženým posledních let a jeho budoucnost vypadá nevábně. Investice do této padlé hvězdy je jako nákup opce – bud´ vše půjde jako dosud, a pak proděláte většinu (zaplacenou opční prémii), nebo se naplní rizika opětovného nárůstu cen ropy, a výnos pak bude klidně i ve stovkách procent.

Anketa: Zaostřeno na trh s ropou a akcie těžařů
V rámci pravidelného expertního výhledu, který vysíláme vždy v pondělí dopoledne, jeden z diváků položil otázku na téma ropy, která nebyla zodpovězena. Vracíme se k ní prostřednictvím krátké ankety s českými tržními experty.
Akcie amerických těžařů: Ropa (s výhradami) ano, uhlí dlouhodobě spíše ne, říkají analytici
Dynamický vývoj na trhu s ropou, levný zemní plyn i akcie těžařů ropy a uhlí jsou předmětem mnoha dotazů v našich pravidelných expertních výhledech. Analytiků jsme se zeptali, jak vidí budoucnost sektorů těžby uhlí a ropy v USA.
Švýcaři v referendu odmítli větší odpovědnost firem za škody na…
17:07

Švýcaři v referendu odmítli větší odpovědnost firem za škody na životním prostředí

Švýcaři v referendech odmítli dvě iniciativy z levicového politického tábora. Neodsouhlasili návrh na větší...
Švýcarsko Ekologie a životní prostředí
Průměrná mzda po započtení inflace se podle ekonomů vrátila k růstu
14:52

Průměrná mzda po započtení inflace se podle ekonomů vrátila k růstu

Průměrná mzda po zohlednění inflace pravděpodobně ve třetím čtvrtletí mírně stoupla, zatímco v předchozím čtvrtletí...
Česká republika Česká ekonomika Platy a osobní ohodnocení
Ve čtvrtek se v zemi uvolní některá protiepidemická opatření
10:45

Ve čtvrtek se v zemi uvolní některá protiepidemická opatření

Vláda v neděli jednomyslně rozhodla o uvolnění protiepidemických opatření, země se ve čtvrtek přesune ze čtvrtého do...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála…
včera v 18:30

Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála 22 % na 9 miliard USD

Podle údajů Adobe Analytics vzrostly letos během Black FRiday v USA nákupy přes internet meziročně o 21,6 % na 9...
Spojené státy americké (USA) Maloobchod Americká ekonomika
Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor
včera v 05:00

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor

Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) může...
Čína Doprava
Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
27. 11. 2020 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
27. 11. 2020 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
27. 11. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
27. 11. 2020 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
27. 11. 2020 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
27. 11. 2020 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
27. 11. 2020 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
27. 11. 2020 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
27. 11. 2020 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
27. 11. 2020 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
27. 11. 2020 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
27. 11. 2020 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny
Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu
27. 11. 2020 11:23

Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu

(AKTUALIZOVÁNO) Polská vláda odmítá návrh předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové řešit před Soudním...
Evropská unie Rozpočet Právo