Výhody a nevýhody robotického investičního poradenství
|

Výhody a nevýhody robotického investičního poradenství

Technologie rychle mění svět, a to včetně investování. Prvními vlaštovkami takzvaného robo advisory neboli robotického investičního poradenství jsou v Česku společnosti Portu a Fondee. Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody investování za pomoci robotů?

Investování Investice Investiční strategie Fintech Investiční a finanční poradenství

Robo advisory platformy nabízí automatizované investiční poradenství a sestavení a správu portfolia. Objem peněz investovaných přes platformy robo advisory loni podle odhadů dosáhl globálně asi čtyř bilionů dolarů. Letos by se přitom mohl až zdvojnásobit. Zde jsou hlavní důvody jejich popularity, ale i limity, které by investoři také měli brát v potaz.

Výhody

  • Nízké náklady: Robotické investiční poradenství se většinou zaměřuje na burzovně obchodované fondy (ETF). Ty jsou samy o sobě charakteristické nízkými poplatky. Relativně nízké jsou i náklady na samotné poradenství, jelikož společnosti nemusejí platit velké týmy analytiků, drahé pronájmy a podobně.
  • Jednoduchost: Jedním z hlavních pilířů fintechu je jednoduchost. Založit si účet u robo advisory investiční společnosti bývá otázka minut. Investor má vždy přehled o výkonnosti portfolia, stejně jako o jeho rizikovosti. Portfolio může být navíc automaticky rebalancované podle zvolené investiční strategie.
  • Investování bez omezení: Investovat na trhu částky v řádech stovek či tisíců korun může být problém. Většina obchodníků s cennými papíry sice klientům umožňuje investovat de facto od jedné koruny, to je často ale jen technická možnost. Kvůli poplatkům a nominální ceně akcií jsou často náklady na investici nesmyslně vysoké. Robo advisory společnosti, sestavující portfolia klientů především z ETF, naproti tomu umožňují skutečně efektivně investovat prakticky jakoukoli částku.
  • Personalizované strategie: Je vám třicet a důchod je v nedohlednu? Nebo už naopak v práci stříháte metr? Robo advisory společnosti mají řešení pro každého. Stačí odpovědět na otázky, které určí váš rizikový profil a investiční horizont, a doporučí vám tu nejlepší strategii, tedy kombinaci různých tříd aktiv napříč regiony i sektory.
  • Služba 24/7: Děsíte se, co budete dělat, když se na trzích něco stane zrovna v době, kdy budete v zahraničí? S robo advisory se nemusíte spoléhat na otevírací dobu investiční společnosti či dostupnost svého poradce. Přístup k obchodní platformě máte dvacet čtyři hodin denně, sedm dní v týdnu. Pokud navíc povolíte algoritmům automatické úpravy portfolia, bude o vaše investice postaráno i ve chvíli, kdy budete bez přístupu k internetu.

Nevýhody

  • Chybějící možnost vypracování finančního plánu: Algoritmy vám těžko poradí s finančním plánem. Zvažujete-li koupi auta, stavbu domu nebo nákladnější dovolenou, budete si většinou muset sami spočítat, jak se v určitém časovém období změní vaše výdaje a co to bude znamenat pro vaše investiční portfolio.
  • Neschopnost improvizace: Velkým plusem investování na základě robotického poradenství je to, že algoritmičtí poradci nemají emoce, a tedy se nenechají znervóznit krátkodobou volatilitou. Na druhou stranu ale absence emocí a intuice znamená, že algoritmy nejsou připravené na nestandardní události, k nimž na trhu dojde poprvé.
  • Absence osobního kontaktu: Správný finanční poradce by se vždy měl snažit poznat chování svého klienta ve všech fázích hospodářského cyklu. Zjistit, jak reaguje na růst cen akcií, ale i na jejich pokles. Robot investorovi zbrklé kroky a nekoncepční rozhodnutí vymluvit nedokáže, poradce z masa a kostí ano.
Zdroj: The Simple Dollar, Investopedia