Výměna stráží na pozici největšího rizika pro americké akcie: Tento graf má smysl vidět!
|

Výměna stráží na pozici největšího rizika pro americké akcie: Tento graf má smysl vidět!

Většina členů měnového výboru Fedu je toho názoru, že by centrální banka USA měla ještě letos začít rozpouštět svou obří bilanci nafouknutou skupováním dluhopisů v rámci kvantitativního uvolňování. Když tato informace na začátku dubna po zveřejnění zápisu z posledního zasedání FOMC prosákla na povrch, mnozí investoři zpozorněli. Obavy v nich začalo vyvolávat pouhé pomyšlení na jeden graf.

Fed Americké akcie Dluhopisový trh Korekce na trzích Rizika

Konkrétně jde o graf, který znázorňuje vývoj bilance Fedu a indexu S&P 500. Mezi roky 2012 a 2015 spolu byly vývoj bilance americké centrální banky a benchmarku amerického akciového trhu úzce provázané. Zvyšující se bilance Fedu táhla výše i ceny akcií, aby posléze, když se objem bilance přestal zvyšovat, přešly i americké akcie do postranního trendu.

Až na začátku roku 2016 došlo k narušení korelace. Zatímco bilance Fedu je od té doby stabilní, ceny akcií dále rostou. Představa, že by nyní americká centrální banka přestala reinvestovat prostředky z maturujících dluhopisů, a začala tak svoji bilanci snižovat, přivádí některé investory na pokraj šílenství.

Bilance Fedu vs. index S&P 500, zdroj: Bloomberg

Pokud by se Fed rozhodl, že již nebude reinvestovat žádné prostředky získané z maturujících dluhopisů, začala by se jeho bilance ztenčovat velice rychle. Jen v příštích dvou letech jsou splatné dluhopisy v držení Fedu v objemu více než 700 miliard dolarů.

Maturující dluhopisy v bilanci Fedu

Zdroj: Bloomberg