Investiční stopka LGBT aneb Vyplatí se investovat v souladu s biblí?
|

Investiční stopka LGBT aneb Vyplatí se investovat v souladu s biblí?

Výběr investic do portfolia ovlivňují u jednotlivých investorů různá pravidla a faktory. Sociálně odpovědné investování je na světě již poměrně dlouho, ale některým obchodníkům to nestačí, protože jde o příliš široký pojem. A právě jim je určena investice, která vychází z "biblických hodnot".

Americké akcie Investiční fondy ETF Investiční tipy

Asi před rokem jsme psali o přesvědčení Credit Suisse o tom, že tolerance firem k lidem s menšinovým sexuálním zaměřením a menšinovou sexuální či genderovou identitou může mít pozitivní dopad na jejich výkonnost. Roční výkonnost indexu Credit Suisse LGBT Equality je v tříletém horizontu zatím lepší než výkonnost indexu S&P 500 (9,45 % oproti 8,23 %), takže na podobném přístupu třeba něco bude.

Naznačuje to také ETF Workplace Equality Portfolio, kterému se v posledním roce rovněž podařilo překonat index S&P 500.

Zdroj: FindTheCompany

Emitenti dvou nových burzovně obchodovaných fondů nazvaných Inspire Global Hope Large Cap ETF a Inspire Small/Mid Cap Impact ETF mají ale zjevně jiný názor. Svou strategii stavějí na opačném principu. Společnost spravující tyto fondy se totiž orientuje na firmy, které "mají pozitivní dopad na svět prostřednictvím dodržování různých environmentálních a sociálních kritérií" a splňují standardy "biblicky odpovědného investování", které se řídí katolickými hodnotami.

Šéf společnosti Inspire Robert Netzly pro ETF.com uvedl, že strategie fondů vylučuje společnosti, které podporují manželství lidí stejného pohlaví, aby tak investice splňovala požadavky konzervativnějších investorů-křesťanů. Je zajímavé, že i tento přístup, alespoň tedy v případě indexu Global Hope Large Cap, dokázal v posledním roce překonat index S&P 500.

Zdroj: MarketWatch

"Zjistili jsme, že je na trhu řada investorů, a nejen křesťanů, ale všeobecně lidí hodnotově konzervativních, kteří chtějí podporovat tradiční manželství. Některé společnosti se k otázce homosexuálních manželství stavějí celkem jasně pozitivně a naši investoři nechtějí tento postoj podporovat," říká Netzly. Je tedy pravděpodobné, že z portfolia budou vyloučeny společnosti jako Microsoft nebo Goldman Sachs, které podporují manželství osob stejného pohlaví, nebo také Apple, případně Tesla, které jsou součástí zmiňovaného ETF Workplace Equality Portfolio.

Firma Inspire v tom však nevidí problém a počítá s tím, že v USA je dostatek lidí, kteří vyznávají podobné hodnoty a chtějí investovat. Podle Netzlyho mají křesťané v USA pod kontrolou asi 13,7 bilionu dolarů, které "v současnosti nejsou zapojené v biblicky odpovědném investování".

Může se ale stát, že se Netzly přepočítal. Investoři inklinující k víře a omezující svá investiční rozhodnutí podobným způsobem mají dnes kromě zmiňované dvojice novinek na výběr v podstatě jen Global X S&P 500 Catholic Values ETF. V minulosti byl výběr mnohem širší, ale nezájem investorů vedl k uzavření několika produktů. Před rokem byl uzavřen fond Falah Russell-IdealRatings US Large Cap ETF a v roce 2011 ukončila činnost společnost FaithShares, která od roku 2009 nabízela pět ETF (Baptist Values Fund, Catholic Values Fund, Lutheran Values Fund, Methodist Values Fund a Christian Values Fund). Těmto fondům se podařilo od investorů získat celkem jen 7,5 milionu dolarů, což je na americkém trhu legrační číslo. Dvě novinky od společnosti Inspire mají nyní pod správou necelé tři miliony dolarů.

Ať bude zájem investorů jakýkoli, podobné přístupy vždy znamenají omezení v tom, do čeho mohou investoři vkládat peníze. Přestože oba přístupy, myšleno ten LGBT nakloněný i ten, který firmy otevřené sexuálním a genderovým menšinám zavrhuje, patří do množiny sociálně odpovědného investování a oběma se podařilo v posledním roce překonat index S&P 500, v dlouhodobém výhledu jim může omezená diverzifikace způsobovat problémy.

Zdroj: MarketWatch, Business Insider