Vyplatí se časovat trh? Tyto tři grafy mnohé napoví
|

Vyplatí se časovat trh? Tyto tři grafy mnohé napoví

Pokračování býčího trendu na Wall Street nutí investory k zamyšlení. Vyplatí se i nyní vyznávat strategii "kup a drž", nebo je s ohledem na aktuální valuace akcií vhodnější z rozjetého vlaku vystoupit a počkat na zajímavější příležitosti?

Časování trhu Investování Investiční strategie Ponaučení pro investory Americké akcie

Podobná otázka se nabízela i v roce 2013, kdy valuační ukazatel CAPE po předchozím propadu o více než 50 % vystoupal na 22,5. Byl tak téměř v nejvyšším decilu historických hodnot.

Prodat akciové pozice a počkat, až trh projde výraznou korekcí, se přímo nabízelo. A řada investorů z trhu skutečně odešla. Ale jak víme, propad cen dosud nepřišel. Naopak, americké akcie od té doby zpevnily o dalších téměř 90 % a dnes by musely spadnout o 40 %, aby se dostaly na úrovně z roku 2013. Zásadním problémem by tedy z pohledu těch, kdo se akcií v roce 2013 nevzdali, dnes neměla být ani případná ekonomická krize.

Pohled na předchozí grafy by mohl naznačovat, že časování trhu nedává smysl. Je ale potřeba mít na paměti, že posledních pět let je jen okamžikem, podíváme-li se na vývoj trhů v průběhu několika posledních desetiletí. A ten naopak říká, že časování trhu až tak nesmyslné není. Následující graf totiž ukazuje, že od začátku 30. let 20. století akcie v USA podaly horší výkon než hotovost v pětiletém horizontu v 36 % případů.

Položte si ale otázku: Opravdu je v silách drobného investora v průběhu příštích dvou nebo tří desítek let odhadnout příchod všech propadů cen akcií a poté správně načasovat návrat na trh?

Zdroj: The Irrelevant Investor