SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Vyšehradské fórum 2017: Kolaps měn a civilizací
|

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Vyšehradské fórum 2017: Kolaps měn a civilizací

Pátý ročník největší investiční konference v Česku Vyšehradské fórum, tentokrát s podtitulem Ekonomické informace s předstihem, se pokusil odpovědět na otázku, jak dlouho bude ještě existovat společná evropská měna, a zamyslel se nad možným kolapsem měn a civilizací. Hlavními řečníky fóra byli profesor Miroslav Bárta a profesor Oldřich Rejnuš.

Euro Eurozóna Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Světová ekonomika Krize

Egyptolog a archeolog Miroslav Bárta se zabývá vývojem starověkých civilizací, vztahem člověka a přírodního prostředí i vývojem společností. Bárta je uznávaným odborníkem na vývoj a kolaps měn dávných civilizací. Jeho kniha Příběh civilizace: Vzestup a pád stavitelů pyramid byla vyhlášena nejlepší vědeckou publikací za rok 2016. Přednáší na univerzitách po celém světě, vedl semináře pro OECD i pro mnohé české firmy a instituce. Je autorem několika bestsellerů. Vystoupí s přednáškou nazvanou Civilizace: Sedm zákonů. Kolaps měn a civilizací neznamená konec.

"Svět se nachází na rozhraní a je potřeba hledat prostředky pro zajištění stability a odolnosti pro případ náhlé ztráty složitosti systému. Na základě dlouhodobých časových řad se jako nejspolehlivější jeví specifické komodity, například zlato, stříbro a podobně. Nezapomínejme na to, co se dělo před několika lety v Argentině," připomíná profesor Bárta.

Profesor Oldřich Rejnuš působí na Fakultě podnikatelské VUT v Brně a na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity, kde v současnosti přednáší předměty Finanční trhy a Obchodování cenných papírů a komodit. Je autorem mnoha vědeckých a odborných článků, publikací a učebnic, přičemž v poslední době se zvláště intenzivně zabývá soudobým vývojem světového finančního systému s ohledem na vznik novodobých ekonomických i společenských rizik. Rejnuš vystoupí s prezentací na téma toho, jak dlouho bude ještě existovat společná evropská měna.

"Je-li potlačeno tržní fungování úrokových sazeb, nemůže fungovat hospodářský cyklus. A nefunguje-li princip hospodářského cyklu, nemůže docházet k periodické očistě ekonomického systému, a tudíž nemůže fungovat ani tržní ekonomika, bez čehož nemůže být fungování ekonomiky efektivní," říká profesor Rejnuš.

Vyšehradské fórum 2017 proběhlo v úterý 17. října od 18.00 v Kongresovém centru Praha. Veřejnosti nabídlo srozumitelné a objektivní informace o aktuálních ekonomických tématech a možnostech investic v podání předních odborníků.

Vyšehradské fórum pořádá společnost Golden Gate CZ, lídr českého trhu v investicích do zlata a stříbra. Další informace získáte ZDE.

Vybrané příspěvky z živého přenosu na Twitteru Investičního webu

Oldřich Rejnuš

Miroslav Bárta